Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" - podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania do termomodernizacji.
Usprawnienie programu "Czyste powietrze", zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe znalazły się w „Polskim Ładzie” - nowym programie społeczno-gospodarczym Zjednoczonej Prawicy. Inne elementy programu to energetyka jądrowa, rozwój fotowoltaiki czy walka z suszą. W dokumencie mowa też o ograniczaniu ilości odpadów i rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Rząd przyjął uchwałę, zgodnie z którą pożyczki lub kredyty bankowe mają być częściej wykorzystywane m.in. na wymianę starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz na przeprowadzenie termomodernizacji domów - poinformowało w środę CIR. Gwarancji będzie udzielał BGK.
Katowicki magistrat rozpoczął nabór wniosków o dotacje do wymian węglowych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Dotacje przewidują pokrycie do 100 proc. kosztów netto nowego systemu grzewczego. Realizacja wniosków planowana jest od pierwszego kwartału 2022 r. do końca kwietnia 2023 r.
Zwalczanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła, wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu, edukacja ekologiczna mieszkańców czy niemarnowanie... to programy i kampanie realizowane przez Wrocław. Łączy je wspólny mianownik - ochrona środowiska.