Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów. Na samorządy – od lutego tego roku, czyli od momentu ogłoszenia nowych zachęt – czeka w sumie ponad 100 mln zł na uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych, podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i premie dla najbardziej aktywnych.
Technologia płyt antysmogowych była wykorzystywana dotychczas przy budowie chodników lub elewacji. W Częstochowie postanowiono wykorzystać jednak tego rodzaju innowacyjną i ekologiczną nawierzchnię przy przebudowie linii tramwajowej w centrum miasta. Po raz pierwszy przy budowie torowiska zastosowano fotokatalityczną powierzchnię, która będzie działać antysmogowo, neutralizując zanieczyszczenia powietrza.
W aglomeracji krakowskiej w 2020 r. całkowita emisja pyłu PM10 zmniejszyła się o 57 proc. w porównaniu z rokiem 2019 – wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W porównaniu do innych miast to znaczący spadek emisji zanieczyszczeń.
Na przełomie XX i XXI w. hodowcy z Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii wyhodowali nowy klon mieszańca drzewa Paulownia Clon in Vitro 112. Nowy mieszaniec został wyhodowany z dwóch gatunków rodziny paulowniowatych odmian klonów Paulownia elongata i Paulownia fortunei i nazwany Oxytree, co w tłumaczeniu oznacza drzewo tlenowe.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska ocenił jakość powietrza w 2020 roku. Trójmiasto otrzymało klasę A dla wszystkich rodzajów zanieczyszczeń, które brano pod uwagę w badaniu.