W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
KE zapowiedziała rozpoczęcie dyskusji z krajami UE i z Parlamentem Europejskim na temat szkodliwych dla klimatu przepisów pakietu mobilności. Z opublikowanej analizy wynika, że nowe przepisy dotyczące transportu drogowego mogą zwiększyć emisje CO2 w UE nawet o 3,3 mln ton rocznie.
Osiem tysięcy parafii w całej Polsce rozpoczyna kampanię pt. „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Kampanię wspiera Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska oraz redakcja „Gościa Niedzielnego”. Stanowi ona część programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. „Zielone parafie” objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Z końcem stycznia śnieżnobiałe płuca Polskiego Alarmu Smogowego stanęły w centrum Rybnika. Po dwóch tygodniach spędzonych na „świeżym powietrzu” stały się niemal czarne. Płuca „oddychały” dzięki pracy dwóch wentylatorów. Zanieczyszczenia obecne w rybnickim powietrzu wciągane były do środka i zatrzymywały się na białej tkaninie filtracyjnej, którą pokryto model. Tkanina szybko zmieniła kolor – już po kilku dniach zrobiła się szara, po dwóch tygodniach prawie czarna.
UOKiK i Inspekcja Handlowa weryfikują, czy kotły na paliwo stałe znajdujące się w sprzedaży spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowano ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.