Jak informuje MKiŚ, minister Michał Kurtyka 28 stycznia 2021 r. podpisał „Porozumienie o współpracy Ministra Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów”. Porozumienie to jest częścią działań resortu klimatu i środowiska podejmowanych w celu poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.
Od dziś rusza nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu „Czyste powietrze”, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków. Ma to być ułatwieniem w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.
Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Krzeszowice są wśród małopolskich gmin, które rozważają wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych. Władze województwa stawiają sobie za zadanie opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał.
To jest konsekwencja uporczywego trwania przy spalaniu węgla kopalnego i nieinformowania społeczeństwa o zgubnych skutkach zdrowotnych – powiedział ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, komentując dla PAP sytuację na smogowej mapie Polski.
Policja prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie pobicia i kierowania gróźb karalnych pod adresem mężczyzny, który wstawił do sieci zdjęcie dymiącego komina sąsiedniego zakładu – informuje rzecznik prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.