W ciągu ostatniego pół roku strażnicy miejscy w Poznaniu blisko 5,5 tys. razy interweniowali w sprawach związanych z ochroną środowiska. Zgłaszane problemy dotyczyły najczęściej dzikich wysypisk, spalania odpadów, niszczenia zieleni i pozostawionych bez opieki wraków. Funkcjonariusze straży miejskiej pomagali też zwierzętom.
W życie weszły zmiany w programie "Czyste Powietrze", a także dotyczące procesu przyjmowania i weryfikacji wniosków. Ułatwić ma to dostęp zainteresowanym osobom do programu oraz usprawnić proces jego wdrażania.
W środę posłowie głosowali nad wotum nieufności dla ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Wniosek złożyli przedstawiciele klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, którzy twierdzą, że Kowalczyk dopuścił się zaniechań w sprawie programu "Czyste Powietrze".
Unia Metropolii Polskich zaapelowała do Komisji Europejskiej i polskiego rządu o przekazanie samorządom realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”. To odpowiedź na niepokojące sygnały napływające z Brukseli sugerujące, że rządowy program nie otrzyma unijnego wsparcia.
Priorytetowy program „Czyste Powietrze” nie otrzyma dofinansowania ze środków unijnych - donosi "Gazeta Wyborcza". Ministerstwo Środowiska twierdzi, że szansa nadal istnieje.