Inżynieria czystego powietrza – to nowy kierunek studiów, który pojawił się w ofercie dydaktycznej Politechniki Krakowskiej. Uczelnia zapewnia, że to jedyne takie studia w Polsce i że są one odpowiedzią na potrzebę poprawy jakości powietrza.
Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” zapowiada, że do końca 2020 r. miałaby powstać krajowa ewidencji domowych pieców. W jej tworzenie mieliby zostać zaangażowani kominiarze.
Budynki w centrum Wrocławia będą podłączane do sieci ciepłowniczej bez względu na koszty. Ten eksperyment ma stanowić narzędzie do walki ze smogiem.
Jak informuje na Twitterze Ministerstwo Środowiska, w programie "Czyste Powietrze" podpisano 8797 umów na kwotę sięgającą niemal 140 mln zł.
Walka o jakość powietrza to nie tylko wymiana pieców w domach jednorodzinnych. To przede wszystkim zbiorowe zaopatrzenie w energię, podłączanie jak największej liczby mieszkań do sieci ciepłowniczej, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, głęboka termomodernizacja budynków, ale też dobre planowanie przestrzenne. Eksperci rozmawiali o tych zagadnieniach w siedzibie NFOŚiGW podczas debaty zorganizowanej przez redakcję "Przeglądu Komunalnego".