Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Podłączają budynki do sieci ciepłowniczej. Bez względu na koszty

Podłączają budynki do sieci ciepłowniczej. Bez względu na koszty
szp
16.05.2019, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

Budynki w centrum Wrocławia będą podłączane do sieci ciepłowniczej bez względu na koszty. Ten eksperyment ma stanowić narzędzie do walki ze smogiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Sieć ciepłownicza w stolicy Dolnego Śląska ma długość 500 km. Wrocław, podobnie jak wiele polskich miast, boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Najgorzej sytuacja wyglądała w centrum miasta.

Fortum, największy we Wrocławiu dostawca ciepła systemowego, postanowił połączyć te dwa fakty i zdecydował o podłączeniu do sieci ciepłowniczej wszystkich budynków położonych w centrum, znajdujących się na mapie sieci ciepłowniczej.

– Tam, gdzie w centrum miasta występuje problem z jakością powietrza, zrobiliśmy prostą rzecz. Mapę wrocławskiego smogu i nałożyliśmy na naszą mapę sieci. I to się pokryło w wielu miejscach. Na tym terenie do sieci postanowiliśmy podłączyć każdego odbiorcę nie patrząc na to, czy nam się to opłaca. Skupiliśmy się tylko na technicznej możliwości, bez analizy ekonomicznej – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji firmy Fortum.

To efekt pilotażowego programu „Czysta energia dla Wrocławia”, w ramach którego rozbudowywana jest sieć ciepłownicza, niskoemisyjne źródła energii. Prowadzona jest także edukacja ekologiczna. Pierwsze 42 budynki zostały podłączone na początku 2018 r. Podłączenie kolejnych 160 jest na różnym etapie postępowania.

Podczas katowickiego kongresu spółka prezentowała także elektociepłownię w Zabrzu, która, oprócz  węgla do produkcji ciepła wykorzystuje także paliwo alternatywne (RDF) z możliwością spalania biomasy.

O tym, że podłączenie do sieci ciepłowniczej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki ze smogiem, wykorzystaniu w ciepłownictwie systemowym paliw z odpadów, a także efektywnym planowaniu przestrzennym, mówili również uczestnicy debaty zorganizowanej w siedzibie NFOŚiGW przez redakcję miesięcznika „Przegląd Komunalny”.

Źródła: www.nettg.pl, www.nowa-energia.com.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024