Jak informuje na Twitterze Ministerstwo Środowiska, w programie “Czyste Powietrze” podpisano 8797 umów na kwotę sięgającą niemal 140 mln zł.

W tweecie resortu środowiska podano, że „program <<Czyste Powietrze>> cieszy się dużym zainteresowaniem. Liczba składanych wniosków rośnie z każdym dniem”.

Program będzie realizowany w latach 2018 – 2029. Jego budżet opiewa na 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych – 39,7 mld zł.

Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji stanowi nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

– Program “Czyste Powietrze” jest obliczony na 10 lat. To znaczy, po 5-6 latach będzie już widać efekty, bo my szacujemy, że po 10 latach zredukujemy emisję o 80 proc. No więc po 5, czy 6 latach też już będzie widoczna poprawa. Ten program, mam nadzieję, wyeliminuje całkowicie niską emisję – mówił Henryk Kowalczyk, minister środowiska zachęcając do udziału w programie.

Henryk Kowalczyk: “Czyste powietrze” to program inny niż dotychczasowe [WIDEO]

Ministerstwo poinformowało wcześniej, że dotychczas – czyli po ośmiu miesiącach od uruchomienia programu – złożonych zostało około 52 tys. wniosków. W ramach “Czystego Powietrza” przez 10 lat mają zostać wymienione piece w 4 mln domów jednorodzinnych. By udało się spełnić te założenia, wojewódzkie fundusze musiałyby przyjmować ponad 33 tys. wniosków miesięcznie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Mam nadzieję, że ten program rozbuja się bardziej ale, że w znacznie większej mierze korzystać z niego będą Ci, którzy to źródło ciepła chcą wymienić, ze starego – trującego na nowe, ekologiczne. Ja tak też zrobiłem i dzięki temu mam kocioł EEI PELLETS od kostrzewy a nie tego starego kopciucha co przedtem przez którego byłem uwiązany wręcz do domu i węgla.

Skomentuj