Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Ochrona terenów podmokłych wg Biebrzańskiego Parku Narodowego

Ochrona terenów podmokłych wg Biebrzańskiego Parku Narodowego
PAP
23.03.2020, o godz. 9:34
czas czytania: około 2 minut
0

Obszary wodno-błotne odgrywają ogromną rolę w przyrodzie, także w kwestiach dotyczących klimatu - przypomina Biebrzański Park Narodowy, który chroni takie obszary. Chce o tym edukować w 2020 r. pod hasłem "Biebrza dla Klimatu".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W drugiej połowie roku planowane są na ten temat zajęcia edukacyjne dla uczniów, ale też osób dorosłych na różnych wykładach i warsztatach, terenowych wycieczkach. Na razie, w związku z zagrożeniem koronawirusem, park odwołał swoje inne przedsięwzięcia edukacyjne, które były planowane do 4 kwietnia.

Biebrzański Park Narodowy chroni jedne z największych i najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, jest jednocześnie największym parkiem narodowym w Polsce; zajmuje powierzchnię prawie 60 tys. ha. Jak informowała wcześniej dyrekcja parku, także na jego terenie widoczna jest susza.

Biebrzański Park Narodowy podkreśla, że obszary podmokłe mają ogromne znaczenie zarówno w kwestiach ważnych dla zachowania różnorodności biologicznej, krajobrazu, bilansu wodnego, a naturalne ekosystemy podtrzymują życie na naszej planecie – podaje w przesłanej PAP informacji Beata Głębocka kierująca działem edukacji Biebrzańskiego Parku Narodowego.

– W sytuacji, gdy Polska cierpi na pogłębiający się deficyt wodny, a planecie zagraża niedobór wód słodkich, ochrona obszarów wodno-błotnych to jedno z najważniejszych zadań dla całej ludzkości. Ponad połowa obszarów podmokłych w skali światowej zanikła lub została trwale zdegradowana w ciągu ostatniego stulecia. Przy obecnej świadomości utrzymywanie tego trendu wydaje się niedorzecznością – podkreśla Biebrzański Park Narodowy. Dodaje, że ochrona terenów podmokłych to w związku z tym “wyraz odpowiedzialności” za zobowiązania międzynarodowe w kwestii ekologii, a także obowiązek zachowania ich dla przyszłych pokoleń.

Głębocka poinformowała, że Biebrzański Park Narodowy planuje zorganizować w lipcu rodzinne warsztaty i wycieczki terenowe pod hasłem “Tydzień dla Klimatu”. W październiku ma się odbyć edukacyjna Wszechnica Biebrzańska “Biebrza dla Klimatu”. W ciągu roku – w zależności od możliwości – mają się także odbywać zajęcia kierowane do uczniów ze szkół nad Biebrzą.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Biebrzański Park Narodowy zamknął do odwołania swoje centrum edukacji w Osowcu-Twierdzy. Odwołane są też wszystkie imprezy, które miały się tam odbywać do 4 kwietnia. Nie odbędą się np. warsztaty malowania lipskich pisanek czy sprzątanie tzw. carskiej drogi, Wszechnica Biebrzańska poświęcona roślinom czy Noc Sów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024