Oczyszczalnia w Starych Babicach podwoi przepustowość

Oczyszczalnia w Starych Babicach podwoi przepustowość
mat
16.06.2015, o godz. 4:26
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 13 mln zł brutto pochłonie rozbudowa i modernizacja części mechanicznej oczyszczalni ścieków w Starych Babicach (woj. mazowieckie). Głównym założeniem projektu jest podwojenie wydajności obiektu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Realizację tego przedsięwzięcia powierzono konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy FAMBUD z Warszawy, FAMBUD – Jerzy Pietrzak ze Skierniewic oraz EKO-MTK z Brwinowa. Zleceniobiorcy mają uporać się z zadaniem do listopada 2015 r. Projekt został wsparty unijnym dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie przepustowości oczyszczalni z 3000 do 6000 m3/d przez budowę drugiego ciągu technologicznego. Modernizacja ciągu mechanicznego ma poprawić przygotowanie ścieków surowych do dalszego biologicznego oczyszczania wskutek usunięcia większej części zanieczyszczeń stałych w postaci skratek i piasku. Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowego budynku wielofunkcyjnego, wyposażonego w dwie kraty taśmowo-hakowe, praso-płuczkę skratek, piaskownik wirowy, separator płuczki piasku oraz nowoczesne urządzenie do dezodoryzacji odorów poprzez fotokatalityczne utlenianie przy wykorzystaniu promieni ultrafioletowych o małej długości fali. Powstaną także: zbiornik ścieków surowych wyposażony w system nagarniania osadu, zautomatyzowany i zhermetyzowany budynek punktu zlewnego ścieków dowożonych, a także automatyczny punkt poboru próbek ścieków.

Przebudowa ciągu mechanicznego to nie jedyna inwestycja realizowana na terenie oczyszczalni ścieków w Starych Babicach. Obecnie trwa rozbudowa części biologicznej, realizowana przez konsorcjum firm: FAMBUD – Jerzy Pietrzak ze Skierniewic i BIOGRADEX-HOLDING z Elbląga, z zastosowaniem technologii podciśnieniowego odgazowania osadu czynnego. Technologia POOzN opiera się na stężeniu osadu na poziomie 7-9 kg s.m./m3. Przewiduje się, że dzięki tej inwestycji, wartej blisko 12 mln zł, RLM oczyszczalni wzrośnie do 44 000. Dodatkowo w tym roku zostanie wykonana modernizacja ciągu osadowego, która spowoduje, że osad pościekowy w wyniku zastosowanych procesów zostanie przekształcony w granulowany nawóz o zawartości suchej masy na poziomie ok. 90%. Modernizacja tej części oczyszczalni będzie kosztowała ok. 3 mln złotych, a całkowity koszt zwiększenia przepustowości oczyszczalni o 3000 m3 wyniesie ok. 28 mln złotych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024