By sprostać unijnym wymogom Łódź od 2003 roku realizuje projekty mające na celu usprawnienie procesu oczyszczania ścieków. W roku ubiegłym rozpoczęto prace przy budowie instalacji termicznego przekształcania osadów. Inwestycja jest realizowana dzięki unijnym funduszom.

Łódzka oczyszczalnia przyjmuje ścieki z całego regionu, tj. Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Pabianic, Ksawerowa, Rzgowa. Osady powstałe wskutek działalności oczyszczalni trafiają na składowisko. Dzięki termicznej obróbce ich objętość uda się zmniejszyć nawet o 90 proc., a składowiska nie wypełnią się szybko. Ponadto poddanie osadów odpowiednim procesom zmniejszy stężenie zawartych w nich szkodliwych związków azotowych i fosforowych, co pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego.

Pozwolenie na budowę instalacji zostało wydane w lutym 2008 r., a w marcu podjęto prace na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków. W grudniu rozpoczęto instalację urządzeń. Równolegle prowadzone są prace przy budowie nowego składowiska. Zakończenie inwestycji przewidziano na lipiec tego roku.

źródło: uml.lodz.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj