Od 1 stycznia wprowadzimy górny próg opłat za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną. Nie powinien on przekraczać 150 zł – poinformował w czwartek podczas briefingu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Ozdoba poinformował, że wysokie koszty gospodarowania odpadami spowodowały konieczność doprecyzowania przepisów regulujących naliczanie opłat za śmieci metodą wodną.

– Wydałem polecenie, aby przygotować przepisy doprecyzowujące metodę od wody, która daje możliwość uchronienia polskiej rodziny, polskiego emeryta (przed wysokimi opłatami – PAP) – przekazał wiceminister klimatu i środowiska.

Przypomniał, że obecnie w polskim prawie uregulowane są cztery metody naliczania opłat za wywóz odpadów: od osoby, od metra kwadratowego, od typu nieruchomości i od wody.

Zdaniem polityka wywóz odpadów musi być kosztem przewidywalnym i jak najniższym. – Mowa tu o portfelach polskich mieszkańców – zaznaczył

– Od przyszłego roku będzie trzeba wprowadzić górny próg, najwyższa możliwa cena to 150 zł – powiedział Ozdoba. – Wprowadzamy bufor awaryjny, aby nie było przekraczania kwot zawartych w regulacjach ustawowych – dodał.

Jak wyjaśnił wiceszef MKiŚ, znowelizowane z jego inicjatywy przepisy zakładają też możliwość dofinansowania systemu gospodarki odpadowej przez samorządy. – Dajemy jak największą możliwość uelastyczniania systemu gospodarki odpadowej. To samorząd ma decydować – wskazał Ozdoba.

Czytaj więcej

Skomentuj