Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Od taryf do metod zagospodarowania osadów ściekowych. 18 Konferencja-Roadshow w Gdyni

Od taryf do metod zagospodarowania osadów ściekowych. 18 Konferencja-Roadshow w Gdyni
R.G.
08.10.2024, o godz. 16:30
czas czytania: około 4 minut
0

Dziś (8 października br.), pierwszy dzień trzydniowej (8-10 października br.), 18. Konferencji Roadshow - Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych, organizowanej przez Abrys Sp. z o.o., która odbywa się w Gdyni. Tematyka, którą podejmowano dotyczyła nowelizacji prawa taryfowego, rozwoju branży wod-kan., a także nowych technologii zagospodarowania osadów ściekowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Konferencję otworzył Robert Rosa, wiceprezes Zarządu Abrys Sp. z o.o., który wyraził nadzieję, że wystąpienia prelegentów udzielą odpowiedzi na wiele ważnych pytań oraz wskażą możliwości rozwiązania problemów pojawiających się w codziennej pracy uczestników wydarzenia. W jego ocenie potencjał merytoryczny konferencji może dla wielu być istotną inspiracją do podejmowania ważnych decyzji i realizacji prorozwojowych działań.

Potencjał osadów ściekowych

– Dobrze i w przemyślany sposób zagospodarowane składniki osadów ściekowych, warunkować będą naszą przyszłość – stwierdził natomiast dyrektor Rady Programowej 18. Konferencji Roadshow – Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych, dr hab. inż. Tadeusz Pająk, profesor Akademii Górniczo Hutniczej  w Krakowie. – Osady ściekowe zawierają wiele cennych składników, które w naturze, albo są już na wyczerpaniu, albo też obciążają środowisko w taki sposób, że ich odzysk jest ekologiczną koniecznością. I z tej właśnie przyczyny ważna jest analiza obecnej sytuacji pod kątem dostępnych i przyszłościowych strategii oraz metod zagospodarowania osadów ściekowych, co jest merytorycznym sednem wydarzenia, w którym właśnie uczestniczymy.

Cztery sesje i bogaty program

18 Konferencja Roadshow – Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych składa się z czterech sesji poświęconych najpilniejszym wyzwaniom w zakresie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Innym ważnym konferencyjnym tematem jest analiza i ocena niezbędnych funduszy na inwestycje, z uwzględnieniem Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i zmiany podejścia do taryf w kontekście inwestycyjnej kondycji branży wod-kan.

Prelegenci poruszą też kwestię oczekiwań wobec wdrożenia nowej unijnej dyrektywy ściekowej wraz z jej wpływem na rozwój inwestycji w gospodarce osadami wraz z ich energetycznym aspektem związanym z odzyskiem energii.

Ważnymi kwestiami omawianymi podczas Konferencji są również: ochrona infrastruktury krytycznej i cyberbezpieczeństwo.

Problemy z prawem taryfowym

– Spodziewaliśmy, się że na obecnym etapie prac nad reformą prawa taryfowego, czyli nowelizacją Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków komunalnych, będziemy mieli do czynienia z klarowną koncepcją dotyczącą zmian – powiedział w ramach swojego wystąpienia pt.: Nowa polityka taryfowa”, prawnik, dr Jędrzej Bujny. – Tak jednak nie jest. Wydawało się, że przygotowany w Senacie projekt nowelizacji będzie podstawą tych reform, jest też kilka innych propozycji zmian, ale na obecnym etapie trudno powiedzieć w jakim kierunku będą one przebiegały. Wydawało się, że kompetencje dotyczące ustalania taryf zostaną przekazane gminom. Mówi się też o zachowaniu w jakiejś części kompetencji dotychczasowego taryfikatora Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, ale jak to będzie w szczegółach wyglądało, nadal nie wiadomo – podsumował mecenas dr Jędrzej Bujny. 

Lata „wielkiej smuty”

Podobnego zdania był Janusz Dawidziak, prezes Zarządu spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o., a zarazem prezes Zarządu Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe.

– Ostatnie lata obowiązywania dotychczasowego systemu taryfowego, przed ostatnią zmianą władzy na szczeblu krajowym, w którym jedynym taryfikatorem było (i jest), Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, oceniam jako czas wielkiej smuty – mówił prezes Janusz Dawidziak. – W tym czasie wiele przedsiębiorstw wod-kan. musiało się zmagać z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi zatwierdzania wniosków taryfowych. W wielu przypadkach wnioski były odrzucane. W tym czasie koszty opłat np. za energię elektryczną, ze względów inflacyjnych, wzrastały. Przedsiębiorstwom doskwierał też zbyt długi, trzyletni okres obowiązywania taryf, co w istotny sposób, negatywnie wpływało na ich kondycję finansową. Zagrożona była nie tylko płynność finansowa przedsiębiorstw, ale także, a może raczej przede wszystkim, możliwości zapewniania ciągłości dostaw wody i oczyszczania ścieków, o modernizacjach, czy też większych remontach nie wspominając. Dlatego, tak bardzo ważne i konieczne są zmiany w prawie i nowy, klarowny system zatwierdzania taryf, ze skróceniem czasu ich obowiązywania z trzech lat do roku włącznie – podkreślał prezes SZFW.

Szósta nowelizacja KPOŚK i brak rozwiązań

Janusz Dawidziak wspomniał również o polskich zobowiązaniach względem regulacji w ramach Unii Europejskiej i szóstej już aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i (KPOŚK), co wiąże sią z deklarowanymi nowymi potrzebami wdrożeniowymi rzędu 29 mld zł.

– Czas ucieka, a potrzeb jak widać, jest dużo – podsumował prezes Janusz Dawidziak. – Obawiam się więc, że bez kompleksowych i stanowczych zmian formalno-systemowych, rzeczywista poprawa kondycji branży wodociągowo-kanalizacyjnej nie będzie możliwa. I na dłuższą metę nie pomogą tymczasowe rozwiązania, takie jak obserwowane obecnie przyspieszenie w kwestii rozpatrywania wniosków taryfowych przez PGW WP.

Ważnym pogłębieniem i rozwinięciem powyższej tematyki m.in. o analizę dostępnych funduszy Unii Europejskiej i krajowych, był panel dyskusyjny z udziałem oprócz wyżej wymienionych prelegentów – także Mirosława Lewandowskiego, dyrektora ds. technicznych Gdańskich Wodociągów S.A. i Michała Wielanda, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rokietnicy Sp. z o.o.  pt.: „Odblokowanie taryf, fundusze europejskie i krajowe szansą na nowe inwestycje w gospodarce wod-kan.

Przegląd metod i nowych technologii

Druga i trzecia sesja miały wspólny tytuł: “Przegląd inwestycji. Nowe oraz sprawdzone technologie zagospodarowania osadów ściekowych”. Pierwszą część prowadziła dr hab. inż. Magdalena Żubrowska-Sudoł profesor Politechniki Warszawskiej, natomiast po przerwie konferencję poprowadził dr hab. inż. Tadeusz Pająk, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

_DSC5879
_DSC5942
_DSC5910
_DSC6059
_DSC6020
_DSC6132
_DSC6201
_DSC6256
_DSC6306
_DSC6503
_DSC6159
o

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024