Zamiast ciepła systemowego miał być gaz
“Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia. Miasto prowadzi rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa, które dotyczą budowy sieci gazowej w dzielnicy Czarnowąsy, tak żeby zapewnić mieszkańcom alternatywne źródło ogrzewania. Współpracujemy również z właścicielem sieci ciepłowniczej, tj. Gminą Dobrzeń Wielki, żeby do czasu budowy sieci gazowej zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu” – poinformował Leszczyński.
Wojna zweryfikowała pomysły
Po wybuchu wojny na Ukrainie temat zastąpienia ciepła systemowego gazem ziemnym upadł, za to chęć przejęcia obsługi sieci ciepłowniczej rozprowadzającej ciepło z elektrowni zgłosiła spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, której głównymi akcjonariuszami jest miasto Opole i E.ON edis energia.
Prognozy nie są optymistyczne
Od początku tygodnia dotychczasowi klienci Elkomu otrzymują zaproszenia do podpisania nowych umów na dostawy ciepła z ECO, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku. Do informacji załączono pismo ECO, w którym przedstawiono m.in. prognozowany poziom podwyżek cen ciepła.
“Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że od dnia 1 stycznia 2023 roku będzie sprzedawcą ciepła systemowego na terenie dzielnicy Czarnowąsy i w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych koncesji i taryfy dla ciepła, wydawanych i zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.(…) Biorąc pod uwagę złożony wniosek ECO SA oraz ewentualny wzrost taryfy wytwórcy ciepła (PGE GiEK SA) szacujemy, że łączna, końcowa cena dla odbiorcy może wzrosnąć o około sto procent” – czytamy w dokumencie.
Komentarze (0)