Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Odkryto najwyższą jodłę w Bieszczadach

Odkryto najwyższą jodłę w Bieszczadach
R.G.
20.08.2022, o godz. 11:20
czas czytania: około 2 minut
0

Jest w Polsce wiele miejsc, w których atrakcją są stare drzewa. Ludzie otaczają je szacunkiem. Z czasem też opowiadają o nich legendy. Teraz taką szansę zyskała „Niebolubna”, jodła o wysokości ponad 51 metrów odkryta w bieszczadzkim leśnictwie Krościenko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Dzięki krajoznawcom, pasjonatom i życzliwości leśników możliwe było odkrycie ponad 200. letniej i najprawdopodobniej najwyższej jodły w Bieszczadach, która rośnie w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie).

Ponad 51 metrów wysokości

Drzewo o wysokości 51,4 m i 412 cm obwodu wyrasta kilkanaście metrów ponad otaczający je starodrzew. Nadleśniczy Maciej Szpiech z Ustrzyk Dolnych jest zdania, że może to być też najwyższa jodła w Polsce.

Tak wysoką jodłę pomogli leśnikom odkryć pasjonaci. Wykryto ją na podstawie danych z zapisu satelitarnego, które potwierdzono podczas szczegółowego pomiaru w terenie.

Świadek historii Polski

Jodła pospolita rośnie w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne, w leśnictwie Krościenko, Drzewo ma wysokość 51,4 m, obwód 412 cm i 131 cm pierśnicy (średnica mierzona na wysokości 1,3 m). Drzewo liczy sobie zapewne ponad 200 lat.

– Myślę, że długo patrzyła na dzieje tej ziemi. Na to jak się Polska odradzała po zaborach i na to jak te ziemie zmieniały się w kolejnych dekadach – wyznaje nadleśniczy Maciej Szpiech. – I pewnie też radośnie szumiała w 1951 roku, gdy wracała do Polski w ramach wymiany terenów z ZSRR – podsumowuje z humorem leśnik.

Pomnik przyrody i imię

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne złożyli wniosek o wpisanie jodły z leśnictwa Krościenko na listę pomników  przyrody i ogłosili konkurs na imię dla tego wyjątkowego okazu.

Liczba nadesłanych propozycji przerosła oczekiwania organizatorów konkursu. Ostatecznie dla jodły wybrano imię „Niebolubna”, a autorką propozycji i zwyciężczynią konkursu została Marzena Jabłońska z Czechowic-Dziedzic.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024