Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Odpady kuchenne: nowe zasady recyklingu

Odpady kuchenne: nowe zasady recyklingu
22.07.2010, o godz. 15:06
czas czytania: około 1 minuty
0

W ubiegłym roku w UE powstało ponad 100 mln ton odpadów ogrodowych i kuchennych. Większość z nich trafiła na wysypiska lub została spalona. Posłowie do PE chcą wykorzystać profity, jakie te odpady mogą przynieść gospodarce i środowisku poprzez bardziej aktywny recykling, selektywną zbiórkę i kompostowanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

6 lipca posłowie zaapelowali również o ogólnounijne przepisy w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z państw członkowskich pozostają w tyle, jeśli chodzi o recykling odpadów.

Rezolucja Parlamentu nawiązuje do zielonej księgi Komisji w sprawie gospodarki odpadami biodegradowalnymi w UE. Posłowie dowodzą, że specjalna dyrektywa dotycząca bioodpadów zapewniłaby większe zrozumienie, lepsze monitorowanie oraz pewność prawną w sprawie recyclingu odpadami spożywczymi.

Postulaty PE:
– Selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, chyba że jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych lub środowiskowych
– Zwiększenie recyklingu bioodpadów
– Klasyfikacja poszczególnych rodzajów kompostu otrzymywanego z odpadów biodegradowalnych

Posłowie wzywają również rządy do „wspierania akcji uświadamiających w dziedzinie ochrony środowiska”, aby zmienić wzorce zachowań. Chcą, aby nowe przepisy zostały zaproponowane przed końcem roku.

W UE składuje się/zakopuje się 41% wszystkich bioodpadów, ale między poszczególnymi państwami występują bardzo duże różnice pod tym względem; na przykład w Polsce i na Litwie zakopuje się 90% takich odpadów. Powoduje to powstawanie dużych ilości zanieczyszczającego środowisko metanu. W Szwecji spala się około 47% bioodpadów, a w Danii – około 55%.

Selektywną zbiórkę odpadów prowadzi się w Austrii, Holandii, Danii, Szwecji, na części terytorium Belgii (we Flandrii), Hiszpanii (w Katalonii) oraz Włoch (w północnych regionach). Austria i Niemcy mają najwyższe wskaźniki kompostowania.

źródło: europarl.europa.eu

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024