Zgodnie z danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek, 17 marca, kwarantanną objęte zostało ponad 14,5 tys. osób. Niemal 23 tys. wracających do kraju zostało do niej zgłoszonych.
Przedstawiciele branży komunalnej i gminni urzędnicy zastanawiają się, jak traktować odpady wytwarzane w miejscu kwarantanny. Jak przekazało Ministerstwo Klimatu, takich zapytań pojawia się wiele.
Oficjalnej odpowiedzi udzielił Główny Inspektorat Sanitarny.
– Odpowiadając na pytanie dotyczące odpadów powstających w miejscach kwarantanny, uprzejmie informuję, że kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Wobec powyższego, odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania COVID-19 traktuje się jak odpady komunalne – przekazała Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Higieny Środowiska.
Dodaje przy tym, że osoby przebywające w miejscu swojego zamieszkania chorują na różne choroby zakaźne, np. grypę i z tego powodu odpady komunalne nie są zaliczane do medycznych odpadów o właściwościach zakaźnych.
[email protected]
Komentarz #47489 dodany 2020-03-19 10:22:24
Nie można zupełnie zgodzić się z tym stanowiskiem. Osoby, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), przez lekarza mogą zostać skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych. Odsyłam do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2020 r. w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji (Dz. U. poz. 375 i 409) oraz jego zmiany z dnia 14 marca 2O2O (Dz. U poz. 438) Idźmy dalej Załącznik III DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy Odpady kat. H 9 „Zakaźne”: to substancje i preparaty zawierające żywe drobnoustroje lub ich toksyny, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do przyjęcia, że wywołują choroby u ludzkiego lub innych żywych organizmów. Problem jest tego rodzaju, że nie zmieniono ROZPORZĄDZENIA MINISTRA KLIMATU z dnia 24 grudnia 2019 r. w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne oraz sposobu ustalania tych właściwości, które SARS-CoV-2 (COVID-19). Tutaj potrzebna jest pilna nowelizacja. Życząc zdrowia wszystkim czytelnikom Mariusz Grunt