Ogród Branickich w Białymstoku wymaga corocznej konserwacji. Władze apelują do mieszkańców

Ogród Branickich w Białymstoku wymaga corocznej konserwacji. Władze apelują do mieszkańców
06.07.2020, o godz. 12:32
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają Ogród Branickich w Białymstoku, udostępniany nieodpłatnie wszystkim zwiedzającym. Niestety nie zawsze goście korzystają z tego miejsca odpowiedzialnie i rozważnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Co roku Białystok przeznacza znaczne środki ze swojego budżetu na konserwację znajdujących się w ogrodzie rzeźb i innych elementów. Władze Białegostoku apelują  – dbajmy o Ogród Branickich!

Apel do odwiedzających

Miasto Białystok zakończyło właśnie coroczną konserwację rzeźb w Ogrodzie Branickich.

– Zminimalizowanie kosztów takich działań będzie możliwe, jeśli wszyscy zadbamy o nasze dziedzictwo, o jedyny i niepowtarzalny ogród w mieście. Szczególnie prosimy, aby nie wyprowadzać do ogrodu psów, nie pozwalać im na załatwianie potrzeb fizjologicznych na terenie zabytkowego ogrodu (zarówno w bukszpanowych parterach, jak i przy cokołach rzeźb). Szkody tym spowodowane są niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe do naprawy. Ponadto apelujemy, aby nie pozwalać dzieciom na traktowanie Pawilonu pod Orłem i rzeźb ustawionych w salonie ogrodowym tak, jak drabinek na placu zabaw. Nie powinno się też stawiać dzieci na cokołach rzeźb, by wykonać zdjęcia – informują władze miasta.

Jeden z najlepiej zachowanych ogrodów barokowych

Ogród Branickich w Białymstoku jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych założeń ogrodowych w Europie. Od jedenastu lat trwają w nim prace rewaloryzacyjne. Salon ogrodowy zdobi obecnie 50 wolno stojących rzeźb. Niemal jedna trzecia z nich, stojących w alei głównej salonu, jest wpisanych do rejestru zabytków ruchomych województwa podlaskiego.

Symbolicznym dopełnieniem tych rzeźb jest polichromowany i złocony wystrój Pawilonu pod Orłem. Wszystkie elementy XVIII-wiecznej dekoracji rzeźbiarskiej zachowane, odtworzone i czekające na przywrócenie, układają się w spójny i unikatowy program ikonograficzny białostockiej rezydencji, niemający pierwowzorów ani w kraju, ani w Europie.

W ostatnim czasie w ogrodzie pojawiły się nowe donice drzewek oranżeriowych, wykonane z dębiny i malowane w kolorach herbowych Jana Klemensa Branickiego, które były szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Do końca roku do fontann wrócą rzeźby przedstawiające alegorie czterech pór roku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024