Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ogród deszczowy i nowe parki kieszonkowe. Białystok walczy o zieleń

Ogród deszczowy i nowe parki kieszonkowe. Białystok walczy o zieleń
13.07.2021, o godz. 7:46
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród deszczowy, rabaty, drzewa i krzewy – w Białymstoku już wkrótce powstaną dwa nowe parki kieszonkowe. Prace związane z tymi inwestycjami maja zakończyć się w połowie grudnia tego roku. Miasto stawia też na zielone ekrany ekrany akustyczne i ogród deszczowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Park kieszonkowy przy ulicy Gen. Wł. Andersa powstanie na niezagospodarowanych działkach gminnych w sąsiedztwie wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Cały park będzie zajmował powierzchnię niespełna pół hektara (0,374 ha).

– W proces tworzenia parku zaangażowaliśmy mieszkańców, którzy podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych wyrazili swoje opinie dotyczące naszej koncepcji zagospodarowania terenu, oraz zgłosili uwagi, które będziemy uwzględniać w projekcie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zielone ekrany i pierwszy ogród deszczowy

Jedną z propozycji mieszkańców było ustawienie ekranów akustycznych. Zgodnie z ich wolą wzdłuż ul. Gen. Wł. Andersa pojawią się zielone ekrany w formie wysokich metalowych trejaży porośniętych pnączami ozdobnymi, które będą chroniły przed hałasem.

Nowością, którą miasto zamierza zrealizować w parku, będzie pierwszy w Białymstoku miejski ogród deszczowy. Jego głównym zadaniem będzie zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej. Ogród deszczowy będzie miał kształt nieregularnej plamy, przypominającej rabatę, jednak zagoszczą tu roślinny nie tylko ozdobne, ale także oczyszczające wodę. Zastosowanie warstw filtrujących wraz z odpowiednią roślinnością spowoduje, że ogród deszczowy stanie się mini oczyszczalnią wód opadowych. System korzeniowy roślin pochłonie te zanieczyszczenia, wykorzysta do budowy własnych tkanek a podczyszczona woda przeniknie do głębszych warstw gleby.

Na terenie parku istniejąca zieleń zostanie zachowana i uporządkowana. Planowane jest posadzenie dodatkowych drzew i krzewów liściastych. Pojawią się tu również byliny ozdobne, trawy oraz pnącza. Wytyczone zostaną ciągi pieszo-rowerowe oraz piesze alejki, które wykonane zostaną z materiałów przepuszczalnych. Wśród elementów małej architektury pojawią się huśtawki, komplety mebli „piknikowych”, ławki, ławka z przewijakiem, stojaki rowerowe oraz pojemniki na śmieci. Teren parku zostanie oświetlony przy zastosowaniu opraw skierowanych ku dołowi. To po to, aby uniknąć w przestrzeni rozproszonego światła, które wpływa niekorzystnie na nietoperze i sowy.

Drugi park kieszonkowy

Na osiedlu Nowe Miasto (z inicjatywy mieszkańców, która realizowana będzie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021) powstanie park kieszonkowy, który zajmie powierzchnię niespełna pół hektara (0,385 ha). Powstaną tam ścieżki, mały plac zabaw, nasadzenia drzew i krzewów liściastych, rabaty bylinowo-ziołowe, łąka kwietna. Będzie oświetlenie, elementy małej architektury i żywa altana. Celem realizacji tego projektu jest stworzenie atrakcyjnego miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców osiedla. Parki kieszonkowe to publicznie dostępne przestrzenie miejskie o niewielkich rozmiarach, zagospodarowane tak, by umożliwić mieszkańcom różne formy wypoczynku na świeżym powietrzu w bliskim kontakcie z zielenią.

Pierwszy park kieszonkowy – przy ul. Parkowej w Białymstoku – został oddany do użytku we wrześniu 2020 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024