1 / 2

Na wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy w Spichrzu Zbożowym powstaje Park Kultury z Ogrodami Wody. To element rewitalizacji zabytkowych Młynów Rothera.

5 lat temu miasto odkupiło zabytkowe, XIX-wieczne Młyny Rothera od dewelopera. Przez ten czas przeprowadzone zostały podstawowe prace konserwatorsko-zabezpieczające zabytek przed degradacją. Miasto przygotowało projekt i zdobyło dofinansowanie unijne. W lecie tego roku po rozstrzygnięciu przetargu podpisano umowę na prace budowlane z inwestorem.

„Ogrody Wody. Stany Skupienia” mają być nowoczesnym centrum edukacyjno-wystawienniczym ukazującym różne sekrety wody. Poza Ogrodami Wody w Parku Kultury w Spichrzu Zbożowym będzie miejsce na organizację biura festiwalowego, wystawy czasowe, warsztaty, konferencje i salę audiowizualną do pokazów filmowych.

W Spichrzu Mącznym powstanie natomiast ekspozycja prezentująca funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Budynek łazienek wykonany jako wolnostojący na planie prostokąta nad brzegiem  Brdy, za północnym szczytem Spichlerza Zbożowego poddany zostanie również rewitalizacji. Będzie stanowił zaplecze dla obsługi tramwaju wodnego. Budynek młyna (łączący oba spichrze) będzie pełnił funkcję klatki schodowej, a na jego szczycie znajdzie się taras widokowy.

Wokół kompleksu powstanie park z licznymi nieckami wypełnionymi wodą i fontannami. Inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec 2019 roku.

Czytaj więcej

Skomentuj