Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Opakowania nie są niebezpieczne, tylko to, jak się z nimi obchodzimy

Opakowania nie są niebezpieczne, tylko to, jak się z nimi obchodzimy
28.06.2019, o godz. 12:48
czas czytania: około 2 minut
0

Specjalistka w zakresie tworzyw sztucznych i recyklingu prof. Hanna Żakowska w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" zauważa, że problem z zagospodarowaniem odpadów plastikowych leży gdzie indziej, niż powszechnie się uważa. - Opakowania pełnią bardzo ważne funkcje w gospodarce. Samo opakowanie nie jest niebezpieczne, tylko to, jak z nim się obchodzimy - twierdzi badaczka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24


Więcej na temat gospodarki odpadami podczas konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami” Abrys


W wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” prof. Żakowska przyznaje, że odpady opakowaniowe to duży problem dla gospodarki, szczególnie te zanieczyszczające morza i oceany. – To efekt niewłaściwego postępowania ze zużytymi opakowaniami – zaznacza naukowiec.

– Ale to nie znaczy, że możemy z nich zrezygnować – dodaje prof. Żakowska. Wyjaśnia, że opakowania są obecnie niezbędne choćby w przemyśle spożywczym. Dzięki właściwościom opakowań z tworzyw sztucznych można przedłużyć życie produktów takich jak wędliny, nabiał czy warzywa – argumentuje.

Nie taki plastik straszny?

Prof. Hanna Żakowska przypomina, że w przemyśle często wykorzystuje się również opakowania transportowe i zbiorcze (folia rozciągliwa, folia termokurczliwa), które pełnią funkcje ochronne i bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu firm. Występują też zbiorcze opakowania wielokrotnego użytku (np. skrzynki z tworzywa sztucznego na butelki czy pieczywo), które dłużej zostają w obiegu.

Przy produkcji opakowań preferuje się surowce z recyklingu. Im wyższy udział takich surowców w opakowaniu, tym dłuższy tzw. Life Cycle Assessment (cykl życia). Niektóre firmy produkują opakowania z tworzyw w 100 proc. pochodzących z recyklingu, choć trzeba z tym uważać – ostrzega badaczka.

Kto zapłaci za plastikowe odpady? Branża domaga się odpowiedzialności producentów

– Minusem tworzyw jest to, że niestety bardzo szybko chłoną obce nieprzyjemne zapachy. Dlatego jeśli zużyte opakowania są niewłaściwe segregowane, nie da się z nich zrobić dobrego surowca wtórnego. Może miał pan kiedyś w ręce szare worki na śmieci, które nieładnie pachną. Do ich produkcji wykorzystano polietylen pochodzący z recyklingu, który pochłonął zapachy innych odpadów – mówi prof. Żakowska.

– Dlatego to tak ważne, żebyśmy nauczyli się segregować odpady – dodaje. Problemem, według niej, nie jest więc sama produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, ale należyta segregacja odpadów “u źródła” i wykorzystanie pełnowartościowych surowców z recyklingu.

Opakowania biodegradowalne są przyszłością 

Czy zatem jesteśmy skazani na plastiki? Niekoniecznie. Specjalistka widzi nadzieję w tworzywach biodegradowalnych, które będą mogły lądować w nowych, brązowych pojemnikach na bioodpady. Chodzi m.in. o tacki, talerzyki czy sztućce wykonane z otrąb pszennych lub innych surowców pochodzenia naturalnego.

– Do brązowych pojemników będziemy mogli wrzucić również opakowania kompostowalne wykonane z tworzyw biodegradowalnych. To cała rodzina tworzyw nowej generacji, zbudowanych np. z kompozycji polimerowo-skrobiowych – mówi prof. Żakowska. – To już proces naturalny, ale też uznawany za formę recyklingu – dodaje.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024