Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Opłata klimatyczna na walkę ze smogiem?

Opłata klimatyczna na walkę ze smogiem?
30.01.2020, o godz. 8:44
czas czytania: około 1 minuty
0

Większość samorządów nie chce zniesienia opłaty klimatycznej. Jednak w niektórych gminach stan powietrza stawia pod znakiem zapytania zasadność jej pobierania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie jej na specjalne cele, np. wymianę kopciuchów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Opłatę miejscową gmina może pobierać od osób – przebywających ponad dobę na jej terenie – za szczególne warunki klimatyczne, krajobrazowe czy uzdrowiskowe (szczegółowe warunki są określane w rządowym rozporządzeniu). Opłata jest uchwalana przez radnych.

Jak podaje Prawo.pl, pod koniec 2019 r. Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki przedstawił do prekonsultacji „Białą księgę regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce”, która zawierała pomysł likwidacji opłaty miejscowej i zastąpienia jej podatkiem turystycznym.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówi, że jeśli gmina uważa, że posiada szczególne warunki klimatyczne i pobiera za to opłatę miejscową, to uwarunkowania te powinny być rzeczywiście wyjątkowe, a jakość powietrza dobra.

– Tymczasem wiemy, że w wielu miastach, nie tylko uzdrowiskach, ale wypoczynkowych i turystycznych, powietrze nie należy do najlepszych – mówi Siergiej. Zauważa też, że w tych miejscowościach, w których są przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza, nie powinno się pobierać opłaty za szczególne warunki klimatyczne.

Jego zdaniem, właściwym rozwiązaniem mogłoby być przeznaczanie pieniędzy z opłaty miejscowej tylko na cele związane z poprawą jakości powietrza.

W zeszłym tygodniu z pobierania opłaty klimatycznej zrezygnował Sandomierz. Jako powód władze podały częste przekraczanie norm zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: Kurier PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024