Koniec użytkowania wieczystego. Samorządy dokładają do opłaty przekształceniowej

Koniec użytkowania wieczystego. Samorządy dokładają do opłaty przekształceniowej
szp
10.01.2019, o godz. 14:51
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zamiesiło wzory dokumentów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Tymczasem kolejne miasta oferują swoim mieszkańcom kilkudziesięcioprocentowe bonifikaty za opłaty przekształceniowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

1 stycznia 2019 r. nastąpiło automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. To początek likwidacji instytucji użytkowania wieczystego.

Ustawa, jaka weszła w życie 5 października 2018 r. obejmuje grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne i w których co najmniej jedno mieszkanie posiada wyodrębnioną własność. Jeśli użytkownik wieczysty chce skorzystać z przekształcenia i stać się właścicielem, musi wnieść tzw. opłatę przekształceniową.

MIiR, na którego stronie można znaleźć szczegóły dotyczące przekształcenia, zamieściło niezbędne wzory dokumentów dla przyszłych właścicieli. Są to:

  • informacja o ważnych terminach przekształcenia użytkowania wieczystego,
  • wzór zaświadczenia o przekształceniu,
  • oświadczenia przedsiębiorcy, że nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • a także wnioski o wydanie zaświadczenia w trybie normalnym (4 miesiące) oraz przyśpieszonym (1 miesiąc) i zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z wnioskiem o udzielenie bonifikaty.

Lepiej być właścicielem

Korzyści płynące z przekształcenia dla dotychczasowych użytkowników wieczystych to m.in. brak opłaty za użytkowanie wieczyste i brak aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste (szczegółowe informacje można znaleźć tutaj).

Jednak samo przekształcenie jest odpłatne i wynosi 20 rocznych opłat przekształceniowych odpowiadających wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jaka obowiązywałaby w 2019 r.

Dochodzą tu jednak ustawowe bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa (wymierna pomoc w jednorazowej spłacie opłaty przekształceniowej) oraz swoboda dla samorządów w ustalaniu wysokości bonifikat dla gruntów samorządowych, która może wynosić więcej niż ustawowe 60 proc. dla gruntów Skarbu Państwa. Właśnie tą drogą poszła ostatnio Świdnica, a wcześniej także Warszawa i Łomża.

Miasta dokładają

Mieszkańcy Świdnicy otrzymają 99-procentową bonifikatę przy przekształceniu działek z użytkowania wieczystego na własność. Uchwała tamtejszej rady miejskiej dotyczy działek z zabudową jednorodzinną i wielorodzinną (przynajmniej połowę budynków muszą stanowić mieszkania). Przekształcenie może tam objąć 561 działek i ponad 1,7 tys. osób.

– Zamiar wniesienia jednorazowej opłaty należy zgłosić pisemnie po otrzymaniu z urzędu miejskiego zaświadczenia o przekształceniu. Z bonifikaty będą mogły skorzystać osoby, które mają uregulowany stan prawny nieruchomości oraz nie mają zadłużenia wobec Gminy Miasto Świdnica z tytułu należności stanowiących dochód budżetu miasta – informuje Małgorzata Synowiec, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami UM w Świdnicy.

Oprócz Świdnicy na 99-procentową bonifikatę od opłaty przekształceniowej zdecydowały się ostatnio Warszawa i Łomża. W Krakowie, Łodzi, Białystoku, Rzeszowie i Lublinie mieszkańcy mogą liczyć na „rabat” rzędu 60 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024