„Zabytki położone muszą być na terenie gminy Opole i nie stanowić wyłącznej własności gminy” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Opola.
Dla kogo?
Dotacje na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych mogą być udzielone obiektom:
- wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków,
- będącym w złym stanie technicznym,
- posiadającym dla miasta Opole istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe, w szczególności dla promowania kultury oraz historii miasta wzbogacając jego ofertę turystyczną i kulturalną.
Dotacja z Budżetu Miasta Opola przyznawana jest zgodnie z Uchwałą nr LII/1060/17 Rady Miasta Opola z dnia 30.11.2017 r. w sprawie zasad i trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków położonych na terenie Gminy Opole, niestanowiących wyłącznej własności Gminy, Uchwały Nr XIV/246/19 Rady Miasta Opola z dnia 4 lipca 2019 r., Uchwały nr XXX/610/20 Rady Miasta Opola z dnia 24 września 2020 r. oraz Uchwały nr LXVII/1204/23 Rady Miasta Opola z dnia 26 stycznia 2023 r.
Na co?
Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, na podstawie art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami może obejmować nakłady konieczne m.in. na dofinansowanie zabezpieczenia substancji zabytku, odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych, odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, drzwi, dachu, wykonania izolacji przeciwwilgociowej oraz zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, zgodnie z § 3 ww. uchwały.
Przyznana dotacja nie może obejmować m.in. prac związanych z dociepleniem elewacji i dachów budynków, montażu rusztowań, wywozu gruzu i elementów konstrukcyjnych budynków, kosztów związanych z zajęciem pasa ruchu drogowego, opłat związanych z uzyskaniem pozwoleń związanych z realizacją inwestycji.
O dotację na ww. prace ubiegać się mogą podmioty, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków lub znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków i nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, tj. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, finansujące prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy tym zabytku.
Podmioty ubiegające się o udzielenie dotacji składają wnioski o dotacje do Prezydenta Miasta Opola w terminie do 31 maja bieżącego roku.
Komentarze (0)