Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Orlen Lietuva rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW

Orlen Lietuva rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW
PAP/dom
13.05.2022, o godz. 10:06
czas czytania: około 1 minuty
0

Orlen Lietuva z Grupy Orlen, rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie. Energia dostarczana z planowanych elektrowni słonecznych wykorzystywana byłaby na potrzeby własne jej rafinerii w Możejkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

W dokumentacji „Elektrownie słoneczne na terenie Orlen Lietuva” spółka podała, iż oferty w ramach postępowania można składać do 9 czerwca. Podkreślono, że Orlen Lietuva wypracowuje nowe możliwości związane z wykorzystaniem źródeł „zielonej” energii.

Jak zaznaczono w informacji Orlen Lietuva, spółka posiada wolne tereny pod budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy ok. 40 MW. „Energia z tych elektrowni będzie wykorzystywana na potrzeby własne rafinerii” – zaznaczono.

Litewska spółka Grupy Orlen, która zarządza rafinerią w Możejkach, zwróciła uwagę, iż jest jednym z największych podmiotów energetycznych w krajach bałtyckich. Zaznaczyła jednocześnie, że wykorzystanie „zielonej” energii to jeden z najważniejszych wymogów rozwojowych w ramach strategii PKN Orlen, w tym w zakresie dekarbonizacji.

Strategia Orlen2030 przewiduje łączne nakłady inwestycyjne na poziomie 140 mld zł, przy czym największa ich część, bo ok. 85 mld zł, ma zostać przeznaczona – jak podkreśla koncern – “w nowe, perspektywiczne obszary związane przede wszystkim z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią”.

W ramach priorytetowych przedsięwzięć do 2030 r. Grupa Orlen zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, z czego 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, natomiast 0,8 GW źródła lądowe, w tym elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023