Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Osady ściekowe szansą na rozwój przedsiębiorstwa wod-kan

Osady ściekowe szansą na rozwój przedsiębiorstwa wod-kan
szp
08.09.2020, o godz. 14:23
czas czytania: około 3 minut
0

Zaostrzenie wymogów w zakresie odzysku fosforu z osadów, energetyczny potencjał zawarty w osadach, ich dalsze wykorzystanie, ale także konkretne przykłady udanych inwestycji i rozwiązań. Już 22 września w Kołobrzegu rozpocznie się 14. konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”, której uczestnicy będą rozmawiać o tych zagadnieniach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jedno z najważniejszych zadań przed którymi branża wod-kan stoi w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych jest perspektywa wdrożenia do krajowej gospodarki osadami ściekowymi obowiązku odzysku fosforu. Jak zauważa prof. Tadeusz Pająk, niezbędna do tego będzie rozbudowa bazy technologicznej, ale przede wszystkim opracowanie perspektywicznego programu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, w którym nakreślono by szereg uwarunkowań czasowych i prawnych dotyczących odzysku fosforu. Krajem-liderem w zakresie odzysku fostoru z osadów są Niemcy. I właśnie o niemieckich doświadczeniach będzie mówił prof. Pająk.

GOZ w osadach

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) powoli staje się także obowiązkiem sektora wodno-ściekowego. Wydaje się, że polityka odzysku energii i materii realizowana jest z powodzeniem w większości oczyszczalni ścieków. – Jednak rosnące wymogi prawne, oddziaływania środowiskowe i oczekiwania społeczne a przede wszystkim ekonomia sprawiają, że to co wydaje się być tak proste w teorii staje się bardzo trudne w praktyce – zauważa prof. Małgorzata Kacprzak, która będzie jedną a prelgentek konferencji.

Do GOZ w swoim wystąpieniu nawiąże też Danuta Kukielska. Zachowanie wysokiej jakości środowiska wymaga odpowiedniego gospodarowania odpadami.

Jej prezentacja skupi się na możliwościach zaspokojenia zapotrzebowanie na nowoczesne technologie i materiały budowlane przy wykorzystaniu odpadów – również tych z osadów ściekowych. – Jest możliwe zrównoważone podejście do gospodarowania zasobami naturalnych surowców z koniecznością unieszkodliwiania odpadów powstających w przemyśle i związanych z funkcjonowaniem człowieka. Realizacja Strategii Zrównoważonego Rozwoju, KIS, GOZ może być sprzymierzeńcem rozwoju nowoczesnego budownictwa – uważa Kukielska.

Nowy model w praktyce

Jak zadbać o dodatni bilans energetyczny przedsiębiorstwa dzięki wykorzystaniu osadów ściekowych? Na to pytanie – na przykładzie konkretnej metody – postara się odpowiedzieć prof. Monika Żubrowska-Sudoł, która porówna potencjał metanowy wybranych substratów organicznych oraz zaprezentuje analizę możliwości zwiększenia wartości tego parametru poprzez wstępną obróbkę metodą dezintegracji hydrodynamicznej. Istotnym elementem jej wystąpienia będzie również porównanie nakładów energetycznych poniesionych w procesie dezintegracji oraz ilości energii elektrycznej jaką można wytworzyć z nadwyżki powstającego w procesie fermentacji metanu.

Paweł Hryciów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu, skupi się nie tyle na samych metodach zagospodarowania osadów ściekowych, ale na przekazaniu doświadczeń przedsiębiorstwa, które w ostatnim czasie podjęło inwestycje w tym zakresie. W Korzyścienku – przy dofinansowaniu inwestycji ze środków Funduszu Spójności – MWiK zmodernizowało instalację pod kątem wykorzystywania osadów ściekowych.

To przykład na zastosowanie nowego modelu biznesowego zakładającego, że osady przestają być znaczącym kosztem w przedsiębiorstwach, a w optymalnych warunkach mogą stać się źródłem przychodów.

Czym przedsiębiorstwo kierowało się podejmując decyzję o rozpoczęciu inwestycji? Jak przebiegał proces doboru technologii? Jak wygląda bilans korzyści? Odpowiedzi na te pytania goście konferencji usłyszą także podczas wizyty studyjnej w Korzyścienku.

Program konferencji „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” dostępny jest TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024