Osiem polskich projektów z dotacjami funduszu innowacyjnego

Osiem polskich projektów z dotacjami funduszu innowacyjnego
KK/PAP
28.10.2024, o godz. 9:04
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska przyznała 85 inwestycjom z zakresu czystych technologii dotacje w wysokości 4,8 mld euro z funduszu innowacyjnego. Wśród wybranych projektów osiem jest zlokalizowanych w Polsce. Projekty obejmują energochłonne gałęzie przemysłu, energię ze źródeł odnawialnych, magazynowanie energii, przemysłowe zarządzanie emisjami CO2, mobilność neutralną emisyjnie (w tym transport morski i lotniczy) oraz budynki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Komisja Europejska ogłosiła w środę listę projektów wybranych spośród 337 wniosków złożonych w ramach naboru na 2023 r. Fundusz innowacyjny, z którego projekty zostaną sfinansowane, jest zasilany z dochodów uzyskanych ze sprzedaży uprawnieniami do emisji CO2 w ramach systemu ETS (Europejski System Handlu Emisjami).

KE wybrała 85 projektów zlokalizowanych w 18 krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dotacje otrzyma także nie będąca członkiem UE Norwegia). Otrzymają one łącznie blisko 5 mld euro, co jest najwyższą do tej pory roczną pulą grantów przyznawanych w ramach funduszu innowacyjnego. Istniejący od 2020 r. program wspierania czystych technologii wcześniej sfinansował projekty o wartości 7 mld euro, a wraz ze środkami za 2023 r. – 12 mld euro.

Wybrane projekty

Jak podała KE w komunikacie, wybrane projekty obejmują energochłonne gałęzie przemysłu, energię ze źródeł odnawialnych, magazynowanie energii, przemysłowe zarządzanie emisjami CO2, mobilność neutralną emisyjnie (w tym transport morski i lotniczy) oraz budynki.

Z Polski dotacje przyznano: grupie ZE PAK na produkcję wodoru mającego zasilać autobusy; cementowni Kujawy w Bielawach; spółce BZK Energy, zajmującej się przygotowaniem projektów biogazowni; projektowi GreenH2, związanemu z produkcją wodoru i hiszpańskiej firmie Windar, przygotowującej się do otwarcia fabryki wież wiatrowych w Szczecinie. Dwa projekty szwedzkiej spółki Northvolt, dotyczące magazynowania energii i baterii, będą realizowane poza Polską także w Sztokholmie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024