Komisja Europejska ogłosiła w środę listę projektów wybranych spośród 337 wniosków złożonych w ramach naboru na 2023 r. Fundusz innowacyjny, z którego projekty zostaną sfinansowane, jest zasilany z dochodów uzyskanych ze sprzedaży uprawnieniami do emisji CO2 w ramach systemu ETS (Europejski System Handlu Emisjami).
KE wybrała 85 projektów zlokalizowanych w 18 krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dotacje otrzyma także nie będąca członkiem UE Norwegia). Otrzymają one łącznie blisko 5 mld euro, co jest najwyższą do tej pory roczną pulą grantów przyznawanych w ramach funduszu innowacyjnego. Istniejący od 2020 r. program wspierania czystych technologii wcześniej sfinansował projekty o wartości 7 mld euro, a wraz ze środkami za 2023 r. – 12 mld euro.
Wybrane projekty
Jak podała KE w komunikacie, wybrane projekty obejmują energochłonne gałęzie przemysłu, energię ze źródeł odnawialnych, magazynowanie energii, przemysłowe zarządzanie emisjami CO2, mobilność neutralną emisyjnie (w tym transport morski i lotniczy) oraz budynki.
Z Polski dotacje przyznano: grupie ZE PAK na produkcję wodoru mającego zasilać autobusy; cementowni Kujawy w Bielawach; spółce BZK Energy, zajmującej się przygotowaniem projektów biogazowni; projektowi GreenH2, związanemu z produkcją wodoru i hiszpańskiej firmie Windar, przygotowującej się do otwarcia fabryki wież wiatrowych w Szczecinie. Dwa projekty szwedzkiej spółki Northvolt, dotyczące magazynowania energii i baterii, będą realizowane poza Polską także w Sztokholmie.
Komentarze (0)