Niemal 3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma Powiat Jasielski w województwie podkarpackim, który w Ożennej zamierza stworzyć Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Kolejne 300 tys. zł dotacji z NFOŚiGW działania edukacyjne trafiło z NFOŚiGW na zorganizowane w Warszawie Dni Ochrony Środowiska.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstanie w budynku po byłej strażnicy Straży Granicznej w gminie Krempna położonej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Zaprojektowano tam m.in. sale edukacyjne, sale do zajęć praktycznych i 42 miejsca noclegowe. W piwnicy będą mieścić się jadalnie, sale rekreacyjne do gier i zabaw oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Na dachu zostaną zamontowane panele słoneczne, a wyposażenie będzie stanowiło zaplecze do prowadzenia zajęć edukacyjnych: sprzęt multimedialny do odtwarzania filmów przyrodniczych i prezentacji multimedialnych, bogato wyposażona biblioteczka oraz pomoce naukowe, m.in. mikroskopy, lupy, zestawy do prowadzenia badań i doświadczeń, tablice dźwiękowe, edukacyjne zestawy interaktywne. Wszystko to pozwoli wzbogacić działania oświatowe i uatrakcyjnić pobyt dzieci i młodzieży w ośrodku.

Ścieżki edukacji ekologicznej

Przy placówce powstaną ścieżki edukacji ekologicznej. Dzięki nasadzeniom roślin występujących w regionie, uczestnicy zajęć zapoznają się z warunkami występowania poszczególnych gatunków oraz ich uprawy i pielęgnacji. Ścieżki wyposażone zostaną również w tablice interaktywne przedstawiające informacje i ikonografię na temat owoców leśnych, roślin leczniczych, roślin jadalnych, roślin trujących itp.

Na zewnątrz znajdzie się miejsce dla ogródka meteorologicznego; z klatką meteo, wyposażeniem dydaktycznym i poletkiem pomiarowym, które będą wykorzystywana do pomiarów i obserwacji. Stanie tam także dendrofon zewnętrzny, przy użyciu którego będzie można rozpoznawać gatunki drzew pod względem akustycznym i prowadzić zabawy terenowe.

Przy okazji realizacji przedsięwzięcia Starostwo Powiatu Jasielskiego nawiązało współpracę z Magurskim Parkiem Narodowym, Arboretum i Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach oraz Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Gorlice (wszystkie te jednostki dysponują zapleczem merytorycznym i będą współpracować w zakresie szeroko pojętej edukacji ekologicznej).

Przebudowa i adaptacja budynku zakończy się w listopadzie br. Według szacunków NFOŚiGW, przez rok ma z niego skorzystać ponad 3,5 tys. osób – głównie grup dzieci, młodzieży i nauczycieli. Koszt przedsięwzięcia w Ożennej to ponad 3,2 mln zł. Ponad 2,9 mln zł stanowi dotacja z NFOŚiGW, a pozostała kwota pochodzi ze środków własnych powiatu jasielskiego.

Eko-piknik w centrum Warszawy

Niemal 300 tys. zł z NFOŚiGW trafiło jako dotacja dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które w warszawskich Łazienkach zorganizowało Dni Ochrony Środowiska.

Dwudniowa impreza rozpoczęła się konferencją pn. „Lasy dla Niepodległej”, która 8 września odbyła się Belwederze. Dzień później w Parku Agrykola odbył się koncert i piknik edukacyjny (z koncertami, konkursami, zajęciami praktycznymi), na którym swoje stoiska prezentowały m.in. Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, BOŚ S.A., Polski Związek Łowiecki oraz parki narodowe. Na stoisku NFOŚiGW można było porozmawiać o dostępnych programach ochrony środowiska naturalnego i możliwościach uzyskania wsparcia finansowego.

W ten weekend w kilku punktach w Warszawie (m.in. w Łazienkach Królewskich) zainaugurowano też akcję, w której rozdawane jest 100 tys. sadzonek drzew.

Źródło: NFOŚiGW

Czytaj więcej

Skomentuj