Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

NFOŚiGW i WFOŚiGW rozdały 100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski

NFOŚiGW i WFOŚiGW rozdały 100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski
dom
10.09.2018, o godz. 10:07
czas czytania: około 3 minut
0

Około 100 tys. sadzonek drzew rozdał w minioną niedzielę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całym kraju w patriotyczno-ekologicznej akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, wystarczyło przynieść w wyznaczone miejsca surowce wtórne: plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie. Tylko w stolicy zebrano w ten sposób ok. 6 ton odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” miała charakter ogólnokrajowy, została objęta patronatem premiera Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”. Pierwsze drzewo – dąb szypułkowy, będący symbolem długowieczności i dostojeństwa, posadzono w Warszawie przed siedzibą NFOŚiGW z udziałem Sławomira Mazurka z Ministerstwa Środowiska, prezesa Banku Ochrony Środowiska Bogusława Białowąsa oraz gospodarzy wydarzenia: prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy i dwojga jego zastępców – Anny Król oraz Dominika Bąka.

Głównym celem ekologicznej akcji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona polskiej przyrody. Ostatnie 100 lat w naszej historii przyniosło wiele nowych wyzwańm zagrożeń, ale również sporo cennych rozwiązań, w tym powstanie sprawnego i efektywnego systemu finansowania ochrony środowiska, który tworzą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze i BOŚ.

NFOŚiGW podczas niedzielnej akcji przygotował 10 tys. sadzonek dla mieszkańców Warszawy i osób odwiedzających tego dnia stolicę. Można je było odebrać w 10 punktach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. W charakterystycznych namiotach z nazwą akcji i znakiem drzewa wyrastającego na mapie Polski czekały sadzonki drzew rodzimych gatunków, m.in. olszy, sosny, świerku, klonu jaworu, jarzębu czy dębu. Tylko mieszkańcy Warszawy w zamian za drzewka przynieśli, według wstępnych szacunków, ponad 6 ton odpadów, głównie zużytych baterii oraz butelek PET i puszek aluminiowych.

W kilku lokalizacjach w Warszawie dodatkowo można było odebrać rocznicową sadzonkę za poprawne odpowiedzi w quizie ekologiczno-historycznym na temat ochrony środowiska i odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej formie zabawy już od rana uczestniczyło wielu zwiedzających Łazienki Królewskie. Przy Bramie Herbowej ustawiła się nawet kolejka osób, które chciały pochwalić się wiedzą i odebrać drzewko z jubileuszowym certyfikatem.

Organizatorzy akcji w regionach – m.in. Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Szczecinie, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie – tego samego dnia również zebrali bardzo duże ilości odpadów do powtórnego przetworzenia (makulaturę, butelki PET, puszki, baterie, elektrośmieci, świetlówki).

Akcji w całym kraju przyświecał podwójny cel: uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne. Taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną form nowoczesnego patriotyzmu. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW podkreśliły, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają znaczenie wspólnotowe i jednocześnie przynoszą wymierne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne, choć mało spektakularne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach czy w parkach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024