Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ostrów Wlkp. Opłaty za ciepło niższe o 25%

Ostrów Wlkp. Opłaty za ciepło niższe o 25%
pap/jw
16.05.2024, o godz. 7:58
czas czytania: około 3 minut
0

Ostrowianie zapłacą mniej za ciepłą wodę użytkową i ciepło w okresie grzewczym. Koszt gigadżula będzie niższy o blisko 25% – poinformował w środę wydział prasowy ostrowskiego magistratu. Docelowo obniżka ma sięgnąć 50%.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Po blisko 10 miesiącach oczekiwań poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał pozytywną decyzję w sprawie obniżenia taryfy za ciepło. Nowa taryfa dla mieszkańców Ostrowa Wlkp. zaczęła obowiązywać wczoraj.

Obniżenie taryfy

Prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego Mariusz Bolach przypomniał, że pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 r.

– W tym czasie – o czym wielokrotnie informowaliśmy – otrzymaliśmy pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa prokurentowi spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na przeciągającą się decyzję oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie – powiedział.

Decyzja o nowej taryfie miała zapaść 9 lutego br. Ponieważ tak się nie stało, spółka opracowała program pomocowy dla mieszkańców, który objął okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia br. Obniżka cen za ciepło, do czasu obniżenia taryfy przez URE, wynosiła 23%.

Z programu pomocowego skorzystało ponad 800 osób, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, przewlekle chore, samotne, z niepełnosprawnościami, renciści i emeryci, osoby pozbawione opieki. Dzięki programowi ich rachunku były niższe o średnio 120 złotych.

Przedłużająca się procedura

W kwietniu prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury.

Ostatecznie pozytywna decyzja została wydana 26 kwietnia.

Energia od OZC – jak podkreślił Bolach – to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wlkp. mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepłą wodę do celów użytkowych o 25%.

Ceny za ciepło w mieście – jak informowała w lutym prezydent Beata Klimek – spadną do 2025 r. o ponad 50%. Miasto wygrało premię kogeneracyjną w wysokości 36 mln zł rocznie, którą będzie dostawać przez 15 lat.

Strategia energetyczna

Spółka opracowała kompletną strategię energetyczną i z czterema projektami przystąpiła w 2023 r. do aukcji kogeneracyjnej, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostrowski zakład znalazł się wśród wygranych kilkunastu innych zakładów w całej Polsce. Dzięki temu OZC otrzyma łącznie premię w wysokości ponad 500 mln zł.

Ta premia – zdaniem prezydent – pozwoli m. in. na przeprowadzenie takich inwestycji w spółce, które w efekcie wpłyną na diametralną obniżkę cen za ciepło. Obniżka cen obejmie wszystkich obiorców – mieszkańców, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz przedsiębiorstw.

Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ.

Planem OZC-u w najbliższych latach ma być całkowite odejście od węgla. Dzięki temu – jak wyjaśniła klimek – spółka odejdzie od płatności za certyfikaty CO2.

Kogeneracja polega na wytwarzaniu jednocześnie energii elektrycznej i ciepła. Sprawność energetyczna źródła kogeneracyjnego może przekraczać 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w klasycznej elektrowni to nie więcej niż 50 procent.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024