Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: ciepło

Łącznie artykułów: 64.

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

22.06.2026
0

Najpierw kotły olejowe i gazowe, następnie biomasowy, a ostatecznie także spalający paliwa alternatywne – to źródła ciepła, jakie w najbliższych latach odmienią oblicze systemu ciepłowniczego w Radomsku. Wyzwaniem w tak szeroko zakrojonej transformacji okazały się nie tylko koszty i procedury administracyjne, ale też społeczny opór. Jak sobie z nimi poradzić? Opowiedział o tym Zbigniew Rybczyński z PGK Radomsko.

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

02.06.2026
0

W częstochowskiej elektrociepłowni w marcu skończyła się era węgla. Od września kocioł główny w należącym do Fortum zakładzie będzie spalał biomasę, co wymaga bardzo wielu organizacyjnych zmian. Istotnym wyzwaniem jest zapewnienie stałego dopływu tego paliwa, co dobrze pokazała ostatnia mroźna zima.

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

26.05.2026
0

Takiej zimy jak tegoroczna nie było w Polsce od kilkunastu lat, co pozwoliło nam wierzyć, że odejście od spalania węgla w rodzimych ciepłowniach nie będzie tak bolesne, jak byłoby przed laty. I choć trudno spodziewać się odwrócenia zmian klimatycznych, to nawet nieczęste mrozy wystawiają na próbę np. kotły biomasowe. Jak poradziły sobie te gnieźnieńskie? Zapytaliśmy o to Jarosława Grobelnego, prezesa PEC Gniezno.

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

22.05.2026
0

Ta inwestycja sprawi, że zrobi nam się cieplej nie tylko na sercu, ale też w mieszkaniach. Zgorzelec i Goerlitz, dwa miasta leżące nad graniczną Nysą Łużycką, przymierzają się do budowy rurociągu łączącego ich sieci ciepłownicze. Ta z kolei zostanie zasilona m.in. ciepłem z biomasy i słońca. To kluczowy etap transformacji regionu, w którym kończy się era węgla brunatnego.

Z odpadu w produkt – co produkują zakłady zagospodarowania odpadów?

Z odpadu w produkt – co produkują zakłady zagospodarowania odpadów?

11.05.2026
0

Coraz częściej menedżerowie z branży gospodarki odpadami mówią o tym, że ich zakłady powinny stopniowo stawać się instalacjami recyklingowymi. I choć nadal wytwarzanie produktów przez zakłady zagospodarowujące odpady (w tym instalacje mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów) nie jest zjawiskiem powszechnym, to na rynku widać potencjał na podobne działania.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Ukraina w czasie wojny inwestuje w biometan. Polska powinna pójść w jej ślady? [WIDEO]

Ukraina w czasie wojny inwestuje w biometan. Polska powinna pójść w jej ślady? [WIDEO]

30.03.2026
0

Ukraina ma już kilka biometanowni, i to budowanych w cieniu wojny, a Polska nadal tylko jedną. Co więcej, zamierza do 2050 r. osiągnąć poziom produkcji nawet 20 mld m³ biometanu rocznie, co odpowiada mniej więcej bieżącemu zużyciu gazu w Polsce. - Wcześniej Ukraińcy korzystali z taniego rosyjskiego gazu. Ich perspektywa zmieniła się jednak po zajęciu Krymu. Zdali sobie sprawę z tego, że po pierwsze powinni posiadać bardzo dużo rozproszonych źródeł energii - mówiła Sylwia Koch-Kopyszko ze Stowarzyszenia Zielony Gaz dla Klimatu podczas Konferencji "Odpady ulegające biodegradacji" wydawnictwa Abrys.

Szczepański o

Szczepański o "aferze węglowej": zakup i składowanie węgla kosztowało już ponad 1,5 mld zł

27.02.2026
0

Na zakup ponad 750 tys. ton węgla za rządu PiS wydano łącznie ponad 1,3 mld zł, zaś składowanie węgla kosztowało już blisko 200 mln zł, co daje ponad 1,5 mld zł – przekazał w piątek wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Dodał, że obecnie węgiel ten można sprzedać jedynie za ok. 400 mln zł. Mateusz Morawiecki odpowiada, że w 2022 r., kiedy dochodziło do zakupu, "węgla brakowało, a zimą nikt nie marzł".

Będzie ustawa o pomocy poszkodowanym w programie Czyste Powietrze

Będzie ustawa o pomocy poszkodowanym w programie Czyste Powietrze

20.11.2025
0

Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska przyjęło projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w programie Czyste Powietrze. – Przygotowane założenia przewidują m.in. możliwość zawieszenia ściągania nierozliczonych zaliczek od beneficjentów poszkodowanych przez nierzetelne firmy – napisała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

css.php
Copyright © 2026