Oświadczenie prezydenta Bielska-Białej: Dopóki będę prezydentem miasta, nie podejmę decyzji w kierunku budowy ITPO

Oświadczenie prezydenta Bielska-Białej: Dopóki będę prezydentem miasta, nie podejmę decyzji w kierunku budowy ITPO
20.04.2023, o godz. 10:43
czas czytania: około 4 minut
13

- Władze Bielska-Białej uznają wyniki referendum za wiążące i spalarnia odpadów w Wapienicy nie zostanie wybudowana - mówił dziś w trakcie sesji prezydent Jarosław Klimaszewski. Chwilę wcześniej w trakcie posiedzenia klubu jego decyzję poznali radni - poinformował UM Bielska-Białej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W niedzielnym referendum zagłosowało ponad 28,44 proc. uprawnionych do głosowania, większość 57,25 proc. – opowiedziała się przeciwko budowie spalarni śmieci w Wapienicy. Mieszkańcy nie poparli inicjatywy ograniczenia ruchu w centrum miasta, ale poparli projekt dofinansowania zabiegów in vitro.

Mimo, iż referendum nie jest wiążące, wola mieszkańców zostanie uszanowana

W trakcie czwartkowej sesji prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślił wysoką frekwencję w referendum, na co jego zdaniem wpływ miało dodanie dwóch pytań.

– Dziękuję wszystkim bielszczanom, którzy wzięli udział w pierwszym w historii naszego miasta referendum lokalnym. Uzyskaliśmy frekwencję wynoszącą 28,5% i jest to jedna z najwyższych frekwencji w naszym kraju jeśli chodzi o referenda lokalne dotyczące istotnych spraw mieszkańców rozpoczął swoje wystąpienie Jarosław Klimaszewski, prezydent Miasta Bielska – Białej i podkreślił, że dostrzega i docenia wyjątkowość bielszczan. – Ta frekwencja jest przejawem ich dojrzałości i jest ich sukcesem. Jestem przekonany, że na wysoką frekwencję wpływ miała także decyzja o tym, by w czasie referendum mieszkańcy naszego miasta mogli wypowiedzieć się nie tylko w sprawie spalarni ale także w innych ważnych dla nich kwestiach – mówił prezydent.

Głosowanie z pełną świadomością

– Wyniki referendum jednoznacznie pokazują, że odpowiadaliśmy równie chętnie na wszystkie trzy pytania. Z kolei procentowa przewaga większościowych odpowiedzi nie pozostawia wątpliwości że bielszczanie doskonale wiedzieli za czym lub przeciw czemu głosują. Obawy niektórych dotyczące rozmycia tematu spalarni nie znalazły potwierdzenia w wynikach – zauważył Klimaszewski.

– Referendum nie jest wiążące i to od mojej decyzji zależeć będzie teraz dalszy los spraw o których mieli zdecydować mieszkańcy – zwrócił uwagę prezydent.

Kluczowa decyzja

– Szanowni Państwo, podjąłem decyzję, że uszanuję wolę większości bielszczan, którzy wzięli udział w referendum. Głos 36 tys. mieszkańców Bielska-Białej to głos na który nie mogę pozostać głuchym. Choć osobiście jestem zwolennikiem termicznego przekształcania odpadów i uważam, że spalarnia jest naszemu miastu potrzebna, oświadczam, że dopóki będę prezydentem tego miasta nie podejmę żadnych działań w kierunku budowy takiej instalacji. Tym samym zwracam sią z prośbą do rady miejskiej o uchylenie uchwały ze stycznia 2022 roku, na podstawie której byłem zobligowany do podejmowania wielu czynności zmierzających do realizacji tej inwestycji – oświadczył prezydent miasta Bielska-Białej.

Poczucie odpowiedzialności

– Od początku mojej pracy w samorządzie drogowskazem były dla mnie zasady demokracji, a po objęciu urzędu prezydenta absolutnym priorytetem stały się dla mnie opinie, uwagi i sugestie bielszczan. To w końcu mieszkańcy tworzą to miasto – mówił Jarosław Klimaszewski. – Czuję się też w pewnym sensie odpowiedzialny za kolejne, przyszłe referendum, które może byś organizowane w Bielsku-Białej. Decyzja o jego przeprowadzeniu siłą rzeczy będzie zapadała w kontekście tego pierwszego. Nie chciałbym żeby ktokolwiek doszedł wówczas do wniosku, że nie warto go organizować lub że nie warto w nim uczestniczyć ponieważ jak pokazuje historia będzie nie ważne – będzie ważne i bezwzględnie należy w nim wziąć udział. Tak jak to pierwsze, choć nie wiążące okazało się ważne. Głos bielszczan został wysłuchany. Niech to będzie kolejny krok w budowie naszej obywatelskości i poczucia odpowiedzialności za lokalną wspólnotę, którą tworzymy. Mam nadzieję, że państwo radni zrozumieją i zaakceptują moja decyzję – podsumował swoje oświadczenie prezydent miasta Bielska-Białej.

O referendum

Referendum lokalne w Bielsku-Białej jest nieważne. Wzięło w nim udział mniej niż 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Frekwencja wyniosła 28,44 proc. – oznajmiła w poniedziałek rano (17 kwietnia 2023) w protokole z wynikami miejska komisja ds. referendum.

Mieszkańcy w niedzielę (16 kwietnia 2023) odpowiadali na pytania, czy chcą budowy w mieście spalarni odpadów, dofinansowania przez miasto zabiegów in vitro oraz ograniczenia ruchu aut w ścisłym centrum.

Aby wyniki referendum lokalnego były wiążące musiało wziąć w nim udział 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. “Komisja ustaliła, że w referendum wzięło udział 35 963 osób. Uprawnionych do głosowania było 126 431 osób. (…) Frekwencja wyniosła 28,44 proc. Komisja (…) stwierdza, że referendum jest nieważne” – podała w poniedziałek rano miejska komisja ds. referendum w protokole. Wśród oddanych głosów ważnych większość opowiedziała się przeciwko budowie „instalacji termicznego przekształcania odpadów”, czyli spalarni odpadów na terenie dzielnicy Wapienica – 54,25 proc., za finansowaniem z budżetu miasta zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro – 62,85 proc., i przeciw ograniczeniu ruchu samochodowego w ścisłym centrum Bielska-Białej – 61,78 proc. Było to pierwsze referendum lokalne przeprowadzone w Bielsku-Białej.
Poza decyzja dotycząca budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów, podjęto tez decyzję o tym, że władze Bielska-Białej nie zrealizują koncepcji ograniczenia ruchu na ul. 3 Maja i Zamkowej, ale w porozumieniu ze środowiskiem medycznym planują wdrożenie programu dofinansowania zabiegów in vitro.

 


Spalarni nie będzie, a odpadów przybywa


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (13)


123

Komentarz #238542 dodany 2023-04-20 15:42:51

Biedni mieszkańcy... Wybrali większe zło...

456

Komentarz #238704 dodany 2023-04-21 18:26:01

123 napisał/a:

Biedni mieszkańcy... Wybrali większe zło...

Chyba ne wiesz co piszesz. Wybrali to co dla nich najlepsze. Stop spalarniom.

jakotakobyledoprzodu

Komentarz #239946 dodany 2023-04-27 12:25:32

456 napisał/a:

Chyba ne wiesz co piszesz. Wybrali to co dla nich najlepsze. Stop spalarniom.

Daj argumenty na STOP SPALARNIOM, ale rzeczowe!

bbbb

Komentarz #240781 dodany 2023-05-03 07:13:06

jakotakobyledoprzodu napisał/a:

Daj argumenty na STOP SPALARNIOM, ale rzeczowe!

W Bielsku argumenty przeciw spalarni dostrzegł w końcu nawet sam Prezydent. Mógł podjąć inną decyzję. Główny argument to brak miejscowych odpadów, nowa elektrociepłownia, obszary chronione wokół miejsca wskazanego dla spalarni, ujęcia wody .... Spalarnie śmieci szkodzą środowisku.

Ogolony przez fryzjera

Komentarz #243061 dodany 2023-05-19 15:35:32

bbbb napisał/a:

W Bielsku argumenty przeciw spalarni dostrzegł w końcu nawet sam Prezydent. Mógł podjąć inną decyzję. Główny argument to brak miejscowych odpadów, nowa elektrociepłownia, obszary chronione wokół miejsca wskazanego dla spalarni,...

Prezydent to polityk i jedyne co dostrzegł, że w zaściankowym Bielsku może przegrać wybory jak wybuduje spalarnie...tyle i aż tyle! A dlaczego nie zamknięcie w Bielsku tej padkudnej elektrowni w centum miasta. Byłem i się dziwiłem, że takie paskudztwo w samym centrum to dopiero szkodzi, i spala węgiel, która jest gorszy od odpadów, ba ma siarkę!!! A tak w ogóle, niby ładne miasto, ale wieje zaściankiem...

123

Komentarz #239945 dodany 2023-04-27 12:24:16

456 napisał/a:

Chyba ne wiesz co piszesz. Wybrali to co dla nich najlepsze. Stop spalarniom.

Stop idiotom - to lepsze hasło. W spalarni odpadów produkuje się też ciepło - a emisja jest kilkkrotnie mniejsza niż z pieców klasy 5 potrzebnych do wytworzenia podobnej ilości energii. Gdyby podłączyć Wapienice, międzyrzecze, Jasienice , Jaworze, Stare Bielsko, Aleksandrowice, Kamienice do ciepła systemowego wytwarzanego w takiej spalarni, to można by zamknąć wszystkie piece w tych dzielnicach, czy miejscowościach. Więc opowiadanie o emisji, itp. to totalna bzdura!!! Ale cóż, zazdrościmy Austriakom, Szwedom, Norwegom...a sami taplamy się wiecznie w własnym bajorku nieuzasadnionych uprzedzeń, patrzenia na koniec własnego nosa i własnej głupoty. STOP SPALARNIOM - oczywiście - zamknąć wszystkie piece - nawet klasy 5, w domach jednorodzinnych, bo tzw. niska emisja jest najbardziej szkodliwa i najbardziej truje!!!


abc

Komentarz #238677 dodany 2023-04-21 10:20:13

To głos zaledwie 1/3 mieszkańców... reszta równie biedna umysłowo, skoro ich to nie interesuje... Prezydent "umywa raczki" choć referendum nie wiążące... Ciekawe co z tymi odpadami zrobią jak po I recyklingu już więcej tego plastiku się nie przetworzy, na to też potrzebna energia - więcej jak do wytworzenia, składować zaraz nie będzie można, ale widać uznali, że lepiej żeby opady płonęły na składowisku niż w bezpiecznej spalarni gdzie uzyska się z procesu energię, ciepło oraz materiał do budowy dróg... Radni teraz muszą przeorganizować budżet, żeby tysiące dzieci czekało, aż je łaskawie odmrożą może za 20 lat... bo kto będzie chciał te co już czekają??? Ciekawy termin się z tym wiąże "przydatności do życia".. A przemysł medyczny w tej dziedzinie już zaciera rączki

Bb

Komentarz #238714 dodany 2023-04-21 21:05:11

abc napisał/a:

To głos zaledwie 1/3 mieszkańców... reszta równie biedna umysłowo, skoro ich to nie interesuje... Prezydent "umywa raczki" choć referendum nie wiążące... Ciekawe co z tymi odpadami zrobią jak po I...

ABC ty je zeżresz oczywiście nie za darmo

obywatel BB

Komentarz #238705 dodany 2023-04-21 18:34:51

abc napisał/a:

To głos zaledwie 1/3 mieszkańców... reszta równie biedna umysłowo, skoro ich to nie interesuje... Prezydent "umywa raczki" choć referendum nie wiążące... Ciekawe co z tymi odpadami zrobią jak po I...

Wywożą RDF do współspalarni w Zabrzu a o niższej kaloryczności do Konina i za odbiór odpadów płacą mieszkańcy mniej niż w Poznaniu i Krakowie . W Koninie co prawda płacą po 500zł/tona ale zarabiają na metalach, szkle i reszcie ponad 5 mln zł. Bielsko ma EC Tauron wysokosprawną z 2012 r więc kopciucha na śmieci nie potrzebują. Brawo Prezydencie za taką decyzję.


Katarzyna

Komentarz #238707 dodany 2023-04-21 18:51:45

To ciekawe - "brak spalarni w naszym mieście wpłynie negatywnie na gospodarkę odpadami w całym kraju"...czyli najpierw miało być dla BB, potem dla aglomeracji Beskidzkiej, a teraz okazuje się, że nawet w całym kraju nie pociągną bez komina u nas... Brawo mieszkańcy! Brwo prezydent! Niech sobie inwestorzy wybudują - ale nie bezpośrednio przy domach i nie pod górami. Sytuacja z jakością powietrza nie jest wesoła i trzeba myśleć jak to poprawić, a nie dokładać do kotła. Nasze miasto leży w kotlinie i nie jest dobrym miejscem na takie instalacje. Niech nadal rozwija się sektor sportowo-rekreacyjny i na takie inwestycje niech idą pieniądze. W zeszłym roku odwiedziło nas sporo znajomych z różnych stron Polski - byli bardzo pozytywnie zaskoczeni ilością atrakcji i możliwości aktywnwgo spędzania czasu w nadzej okolicy!

1234

Komentarz #239944 dodany 2023-04-27 12:15:12

Katarzyna napisał/a:

To ciekawe - "brak spalarni w naszym mieście wpłynie negatywnie na gospodarkę odpadami w całym kraju"...czyli najpierw miało być dla BB, potem dla aglomeracji Beskidzkiej, a teraz okazuje się, że...

Bzdura i nieznajomość. Aby można było spalać potrzeba odpadów od ok 500.000 mieszkańców. To jest minimalna, efektywna spalarnia. W obecnej technologii można zbudować spalarnię nawet w centrum miasta. Dla niedowiarków - spalarnia w Wiedniu. Znajduje się w północnej części miasta, w pobliżu kanału Dunaju i jest jednym z trzech zakładów, które należą do "Wien Energie". Ma moc 460 MW, co czyni go drugim największym producentem ogrzewania w Wiedniu. Zakład został wyposażony w system redukcji wydzielanej pary (1986-1989), a także system denitryfikacji i redukcji dioksyn (1989) i obecnie uważany jest za "przyjazny dla środowiska". W tym samym czasie, wygląd zewnętrzny ciepłowni został przeprojektowany przez Friedensreich Hundertwasser i dziś wyróżnia się spośród otaczających budynków przemysłowych, stając się atrakcją turystyczną. Trzeba mieć wiedzę i wyobraźnię. Bo spalarnia to nie spalanie odpadów w piecu, a nawet tzw. eko-groszku w piecu klasy 5.

bbbb

Komentarz #240780 dodany 2023-05-03 06:57:46

1234 napisał/a:

Bzdura i nieznajomość. Aby można było spalać potrzeba odpadów od ok 500.000 mieszkańców. To jest minimalna, efektywna spalarnia. W obecnej technologii można zbudować spalarnię nawet w centrum miasta. Dla niedowiarków...

A co ma Bielsko wspólnego z Wiedniem. Głoś swoje przemyślenia w Warszawie. W Gdańsku budują spalarnię na 160 tyś ton odpadów dla ponad 1,6 miliona - podaje WIOŚ. Dość ekościemy w twoim wydaniu.

Znawiec

Komentarz #243060 dodany 2023-05-19 15:31:14

bbbb napisał/a:

A co ma Bielsko wspólnego z Wiedniem. Głoś swoje przemyślenia w Warszawie. W Gdańsku budują spalarnię na 160 tyś ton odpadów dla ponad 1,6 miliona - podaje WIOŚ. Dość ekościemy...

Brak umiejętności obsługi kalkulatora - 50 tyś ton odpadu rocznie jest minimum opłacalności. Dlatego potrzeba odpadów od ok 500 000 ludzi. Dlatego nie da się zbudować spalarni dla zapyziałego miasteczka na wyłączność. W Gdańsku powstaje spalarnia, która będzie obsługiwać ok połowy Województwa Pomorskiego. I dlatego Bielsko będzie miało niedługo najdroższe smieci, bo to zaścianek jakich mało. Firmy samochodowe się wynoszą, przenoszą produkcję gdzie indziej, nikt już nie chce tu budować....

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024