Każdy odbiorca wody w Polsce średnio zużywa jej ok. 150 l dziennie. Do picia przeznaczamy ok. 2,5-3 litrów (około 8 szklanek), 7-15 litrów wody pobiera zmywarka do naczyń w czasie jednego cyklu mycia naczyń (ręczne zmywania pochłania około 60 l!), kolejne 80-100 l wody pobiera pralka podczas jednego cyklu prania. Oszczędzanie wody jest więc bardzo ważne.
Mycie zębów (bez zakręcania kranu) to ok. 15 l wody dziennie. 30-50 l dziennie zużywamy do spłukiwania toalety. Kąpiel w wannie pełnej wody to ok. 200 l.
Ok. 90 l wody tygodniowo wynika ze strat spowodowanych kapiącą co sekundę kroplą wody np. z niedokręconego kranu.
Oszczędzanie wody – 12 prostych sposobów
- Zawsze zakręcaj kran podczas mycia zębów czy golenia się. Gdy w tym czasie woda wciąż leci z kranu, tracisz jej nawet 9 litrów na minutę!
- Zamiast kąpieli w wannie bierz szybkie prysznice. Pełna wanna to aż 180–200 litrów wody, a minuta pod prysznicem – tylko 10.
- Używaj zmywarki do mycia naczyń. Korzystaj z programów oszczędnościowych zużycia wody w zmywarce za każdym razem, gdy nie załadujesz pełnego wsadu.
- Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Używaj pralki tylko wtedy, gdy jest już pełna. Tak jest oszczędniej i bardziej efektywnie. Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekologiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.
- Sprawdź instalację wodną w domu i zlikwiduj ewentualne przecieki, napraw nieszczelne zawory, spłuczki i kapiące krany. Jeśli kran kapie z częstotliwością kropla na sekundę, to tygodniowo tracisz w ten sposób nawet 90 litrów wody!
- Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach. Napowietrzają one wypływającą wodę, co sprawia, że strumień jest silniejszy, choć wody leci mniej.
- W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych. Dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody, niż kręcąc dwoma kurkami. Dobrze jest także zainwestować w baterię termostatyczną – sama reguluje ona temperaturę wody, co również przyczynia się do mniejszego zużycia tego cennego surowca i do oszczędności.
- Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Przecież chusteczkę higieniczną możesz wyrzucić do kosza. Stosuj też nowoczesne spłuczki, które oszczędzają nawet 50 proc. wody.
- Mrożonych produktów nie rozmrażaj pod bieżącą wodą ani z wykorzystaniem ciepłej wody. Po prostu wyjmij je z zamrażalnika i włóż na noc do lodówki. Pamiętaj: najzdrowiej jest rozmrażać żywność w warunkach chłodniczych.
- Nie wylewaj wody, którą możesz wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć np. do sprzątania, a tej po myciu warzyw – do podlania kwiatów.
- Zbieraj deszczówkę. Jeśli masz ogród koło domu lub działkę na obrzeżach miasta, to możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast bieżącej wody z sieci. Zaoszczędzisz w ten sposób kilka złotych miesięcznie.
Fusy po kawie zamiast piasku. Naukowiec wyjaśnia wątpliwości
Źródło: Dziennik24.pl, Wodociągi Miasta Krakowa
Komentarze (0)