Ślad wodny to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. Dotyczy on produktów, do których wytwarzania potrzebna jest woda. Pamiętaj! Każdy z nas ma wpływ na redukcję śladu wodnego – apelują Wodociągi Miasta Krakowa.

Każdy odbiorca wody w Polsce średnio zużywa jej ok. 150 l dziennie. Do picia przeznaczamy ok. 2,5-3 litrów (około 8 szklanek), 7-15 litrów wody pobiera zmywarka do naczyń w czasie jednego cyklu mycia naczyń (ręczne zmywania pochłania około 60 l!), kolejne 80-100 l wody pobiera pralka podczas jednego cyklu prania. Oszczędzanie wody jest więc bardzo ważne.

Mycie zębów (bez zakręcania kranu) to ok. 15 l wody dziennie. 30-50 l dziennie zużywamy do spłukiwania toalety. Kąpiel w wannie pełnej wody to ok. 200 l.

Ok. 90 l wody tygodniowo wynika ze strat spowodowanych kapiącą co sekundę kroplą wody np. z niedokręconego kranu.

Oszczędzanie wody – 12 prostych sposobów

 1. Zawsze zakręcaj kran podczas mycia zębów czy golenia się. Gdy w tym czasie woda wciąż leci z kranu, tracisz jej nawet 9 litrów na minutę!
 2. Zamiast kąpieli w wannie bierz szybkie prysznice. Pełna wanna to aż 180–200 litrów wody, a minuta pod prysznicem – tylko 10.
 3. Używaj zmywarki do mycia naczyń. Korzystaj z programów oszczędnościowych zużycia wody w zmywarce za każdym razem, gdy nie załadujesz pełnego wsadu.
 4. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 5. Używaj pralki tylko wtedy, gdy jest już pełna. Tak jest oszczędniej i bardziej efektywnie. Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekologiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.
 6. Sprawdź instalację wodną w domu i zlikwiduj ewentualne przecieki, napraw nieszczelne zawory, spłuczki i kapiące krany. Jeśli kran kapie z częstotliwością kropla na sekundę, to tygodniowo tracisz w ten sposób nawet 90 litrów wody!
 7. Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach. Napowietrzają one wypływającą wodę, co sprawia, że strumień jest silniejszy, choć wody leci mniej.
 8. W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych. Dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody, niż kręcąc dwoma kurkami. Dobrze jest także zainwestować w baterię termostatyczną – sama reguluje ona temperaturę wody, co również przyczynia się do mniejszego zużycia tego cennego surowca i do oszczędności.
 9. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Przecież chusteczkę higieniczną możesz wyrzucić do kosza. Stosuj też nowoczesne spłuczki, które oszczędzają nawet 50 proc. wody.
 10. Mrożonych produktów nie rozmrażaj pod bieżącą wodą ani z wykorzystaniem ciepłej wody. Po prostu wyjmij je z zamrażalnika i włóż na noc do lodówki. Pamiętaj: najzdrowiej jest rozmrażać żywność w warunkach chłodniczych.
 11. Nie wylewaj wody, którą możesz wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć np. do sprzątania, a tej po myciu warzyw – do podlania kwiatów.
 12. Zbieraj deszczówkę. Jeśli masz ogród koło domu lub działkę na obrzeżach miasta, to możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast bieżącej wody z sieci. Zaoszczędzisz w ten sposób kilka złotych miesięcznie.
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest zakręcanie kranu podczas mycia rąk
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest zakręcanie kranu podczas mycia rąk

Fusy po kawie zamiast piasku. Naukowiec wyjaśnia wątpliwości

Źródło: Dziennik24.pl, Wodociągi Miasta Krakowa

Czytaj więcej

Skomentuj