Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Oto najmniejszy niskopodłogowy tramwaj w kraju

Oto najmniejszy niskopodłogowy tramwaj w kraju
MŁ/PAP
18.09.2023, o godz. 11:32
czas czytania: około 2 minut
0

Pierwszy w Polsce jednoczłonowy, mierzący 15 m długości, w pełni niskopodłogowy tramwaj Moderus Gamma LF 05 AC zaczął w poniedziałek kursować po trasach w Poznaniu - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W komunikacie MPK Poznań zaznaczono, że Moderus Gamma LF 05 AC od rana kursuje na linii 99, a wczesnym wieczorem pojawi się na linii 11.

Pierwszy w Polsce

Jak podano w informacji za producentem pojazdu, firmą Modertrans Poznań, jest to pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. “Choć ma niecałe 15 metrów, to wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to innowacyjny układ napędowy zapewniający większą oszczędność energii podczas rozruchu, większą płynność jazdy oraz niemal całkowicie bezgłośną pracę układu napędowego” – zaznaczono.

Moderus Gamma LF 05 AC został po raz pierwszy zaprezentowany przez producenta w maju 2021 r. Tramwaj był pokazywany także m.in. podczas ubiegłorocznych Katarzynek w Poznaniu.

Rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka powiedziała w poniedziałek PAP, że pojazd nie został wyprodukowany z myślą o konkretnym przewoźniku. “Chcemy sprawdzić jak motorniczowie i pasażerowie zastosowane w nim rozwiązania będą oceniać” – zaznaczyła. Wskazała, że pojazd jest dzierżawiony od producenta na okres dwóch lat.

Podkreśliła, że Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wyznaczył nowy tramwaj do obsługi linii 99 i 11, ale tylko poza godzinami szczytu.

Dopytywana, dlaczego pojazd nie jest pomalowany w barwy poznańskiego MPK rzeczniczka wytłumaczyła, że tramwaj jest własnością producenta, a nie przewoźnika. Podkreśliła również, że zgodnie z umową, firma Modertrans – według swoich potrzeb – będzie prezentować pojazd poza Poznaniem.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023