Otworzyła się furtka dla kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku

Otworzyła się furtka dla kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku
Zuzanna Łaba
11.08.2023, o godz. 13:50
czas czytania: około 1 minuty
0

Firmy PGE, Orsted i Enea uzyskały zgodę na budowę sztucznych wysp na polskim obszarze morskim. Ministerstwo Infrastruktury (MI) wydało decyzję o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji oraz urządzeń, m.in. na obszarach Morza Bałtyckiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 5 wnioskowała o wydanie decyzji na obszarze 60.E.4 dla Enei. Firma ta ma udział w spółce w 33,81 proc., natomiast pozostałe 66,19 proc. Polska Grupa Energetyczna (PGE). Moc planowanej farmy wiatrowej Enei wyniesie ok. 0,56 GW, z kolei PGE i Orsted do 210 MW na akwenie 45.E.1 zlokalizowanym na Ławicy Słupskiej. Obszar ten ma powierzchnię ok. 17 km kw. i zlokalizowany jest ok. 32 km od brzegu morza.

3,9 GW więcej w morskiej energetyce wiatrowej

Utworzenie wysp spowoduje dodanie 3,9 GW w morskiej energetyce wiatrowej do polskiego systemu energetycznego. Zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach przekroczy cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 rok.

Nowa lokalizacja uzupełnia obszar pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą elektrownię budowaną na polskiej części Bałtyku. Przylega do obszarów, na których powstaną Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r., natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca bieżącej dekady.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024