We wtorek wiceminister Ozdoba na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości zapowiedział “koniec z łagodnymi karami dla niszczących środowisko”.
Zwiększona odpowiedzialność za nielegalny import odpadów niebezpiecznych
Główna zmiana w tym zakresie – jak podkreślił Ozdoba – ma dotyczyć dużych firm. Zdaniem wiceministra obecnie jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów. Dlatego, jak wyjaśnił, w nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych – poza podwyższeniem kar, wprowadzona ma być zwiększona “obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska”.
Wiceminister klimatu i środowiska @OzdobaJacek nt. zaostrzenia kar za przestępstwa środowiskowe: Aby skuteczniej chronić naturę zaostrzamy kary za jej niszczenie i ułatwiamy ich egzekwowanie. Odciążamy też budżety samorządów, które muszą płacić za usuwanie odpadów. pic.twitter.com/CN0Ecb3136
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) December 8, 2021
Czas skończyć z tą patologią
Wiceminister podkreślił, że dziś koszty “unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych”. “W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 milionów złotych” – dodał.
Wiceminister klimatu i środowiska @OzdobaJacek: Kluczowa zmiana dotyczy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za niszczenie środowiska. Będzie można równolegle ścigać odpowiedzialnych za takie niszczenie, np. spółkę, a także jej prezesa czy zarządcę. pic.twitter.com/N8Hd7IX9Uw
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) December 8, 2021
Mówiąc o kodeksie wykroczeń, poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł. “Nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć naszą planetę, nasze lasy, więc ta kara musi być wysoka” – stwierdził Ozdoba.
“Zachęcam do zgłaszania przypadków niszczenia środowiska poprzez interaktywny formularz, który jest dostępny na stronie GIOŚ.” – dodał Jacek Ozdoba.
Komentarze (0)