Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ozdoba o przestępczości środowiskowej: Problemem nie są kary, a orzecznictwo

Ozdoba o przestępczości środowiskowej: Problemem nie są kary, a orzecznictwo
PAP/dom
17.08.2022, o godz. 9:48
czas czytania: około 2 minut
0

W Polsce nie do końca problemem jest wysokość kar, a orzecznictwo - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do ustawy w sprawie przestępczości środowiskowej. Jeżeli służby robią wszystko, a winny dostaje za niszczenie środowiska "zawiasy" lub karę grzywny, to jest niezrozumiałe - mówi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Wiceminister na antenie PR24 skomentował w środę podpisaną przez prezydenta ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Ustawa zakłada m.in., że za nielegalne składowanie odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia.

Jedne z najbardziej ostrych przepisów

– To największa nowelizacja od lat 90. Mamy jedne z najbardziej ostrych przepisów – powiedział Ozdoba. Podkreślił, że do tej pory przestępcy środowiskowi w całym kraju zapłacili przez 10 lat 1 mln zł na Fundusz Środowiskowy, a w 2014 roku – 1,5 tys. – mówił Ozdoba. – My w tej nowelizacji wprowadzamy karę 10 mln. Za czyn związany z zanieczyszczeniem wody od 6 miesięcy do 8 lat, a za większe zanieczyszczenie środowiska – do 15 lat pozbawienia wolności – zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że od lutego działa system SENT, który, w połączniu z wysokimi karami i wykrywalnością, ma doprowadzić do pewnego efektu mrożącego.

– Ten system spowodował, że mafia paliwowa i lekowa została praktycznie wykończona. Teraz przerzuciliśmy to na odpady. Statystyka pokazuje, że jest zdecydowana poprawa – przekazał.

Problemem nie jest wysokość kar, a orzecznictwo

– W Polsce według mnie, według analiz specjalistów, nie do końca problemem jest wysokość kar, ale orzecznictwo. Jeżeli policja, prokuratura, inspekcja ochrony środowiska zrobiła wszystko, a jegomość czy też dama dostaje za niszczenie środowiska +zawiasy+ albo karę grzywny, to jest coś, co jest niezrozumiałe. Dlatego podwyższyliśmy dolną granicę, więzienie bezwzględne dla tych, którzy będą niszczyli środowisko – powiedział Ozdoba.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że w razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku sąd orzeknie obligatoryjnie nawiązkę w wysokości od 10 tys. do 10 mln zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jedynie w szczególnie uzasadnionych okolicznościach sąd będzie mógł orzec nawiązkę w niższej wysokości.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024