Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Ozdoba: Projekt ROP „jeszcze w sierpniu”

Ozdoba: Projekt ROP „jeszcze w sierpniu”
PAP/szp
05.08.2021, o godz. 8:38
czas czytania: około 3 minut
0

W sierpniu opublikowany zostanie projekt ustawy wdrażającej rozszerzoną odpowiedzialność producentów (ROP) – zapowiedział w środę, 4 sierpnia wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że liczy na to, iż jeszcze w tym roku projektowana ustawa przejdzie drogę legislacyjną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Wiceszef MKiŚ brał udział w debacie towarzyszącej rozpatrzeniu przez Senat nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

W trakcie dyskusji był pytany o kwestie wdrożenia ROP. Ozdoba przekazał, że jeszcze w sierpniu odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie ma zostać „uzewnętrzniony”. Dodał, że liczy również na to, iż ustawa przejdzie całą ścieżkę legislacyjną jeszcze w 2021 r.

Wiceminister nie mówił o szczegółach projektu dot. ROP. Powiedział, że będzie to „kręgosłup, schemat” i resort jest otwarty na konsultacje oraz propozycje zmiany przepisów.

W ministerstwie od miesięcy trwają prace nad przepisami wprowadzającymi w Polsce ROP, w której producenci przyszłych odpadów, opakowań mają w całości bądź w części pokrywać koszty ich zagospodarowania.

30 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja, że rząd planuje przyjąć wdrażający ROP projekt na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br.

W wykazie informowano wówczas, że jednym z planowanych rozwiązań, które ma znaleźć się w projekcie noweli, ma być rozdzielenie strumienia opakowań produktów oraz odpadów opakowaniowych na opakowania przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz pozostałe opakowania (głównie handel, usługi, przemysł). Projekt ma też ustanawiać opłatę opakowaniową, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach, przeznaczone dla gospodarstw domowych. Oszacowano, że dochody z tytułu tej opłaty w 2023 r. wyniosą 1,5 mld zł.

W trakcie środowej debaty nad tzw. ustawą śmieciową senator Janusz Gromek (KO) złożył kolejne poprawki do ustawy, tym samym będą ją musiały jeszcze rozpatrzeć odpowiednie senackie komisje.

Podstawowym celem noweli ustawy śmieciowej jest ograniczenie kosztów gospodarki odpadowej w gminach. Zakłada ona m.in. ustanowienie maksymalnej stawki opłaty za śmieci przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody (ok. 150 zł). Przewiduje ona również, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat za śmieci pobranych od mieszkańców.

Przed debatą senackie komisje przyjęły jednak poprawki, które zmierzają do wykreślenia tych dwóch rozwiązań.

Zapowiedź o opublikowaniu projektu ROP to kolejna deklaracja złożona przez ministerstwo. 26 lipca br. na stronie resortu ukazał się komunikat, że projekt zostanie upubliczniony „na przełomie lipca i sierpnia”.

System ROP będzie głównym tematem debaty eksperckiej, którą przygotowuje redakcja „Przeglądu Komunalnego”. Konferencję w formule on-line zatytułowana „Platforma Dyskusyjna ROP” odbędzie się zaraz po tym, jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi projekt ustawy o ROP. Będzie to wówczas doskonała okazja do przeanalizowania w gronie wszystkich interesariuszy rynku bieżących kwestii dotyczących wdrożenia w Polsce zasad rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemów kaucyjno-depozytowych.

Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny, wystarczy rejestracja TUTAJ. Dzięki niej zarejestrowani uczestnicy w pierwszej kolejności dowiedzą się o konkretnym terminie debaty. Zapraszamy do rejestracji!

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024