Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że projekt ustaw w sprawie wdrożenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta trafi do konsultacji na przełomie lipca i sierpnia.

„Ze względu na trwający okres wakacyjno-urlopowy, chcąc zapewnić Państwu właściwy czas na analizę przepisów projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (projekt ROP – UC81), informujemy, że przekazanie projektu do konsultacji społecznych planowane jest na przełomie lipca i sierpnia br.” – czytamy w krótkim komunikacie opublikowanym na stronach resortu.

„Szanowni, by każdy mógł zapoznać się z projektem ROP w okresie – MiKŚ już komunikuje o zbliżającym się terminie konsultacji społecznych” – napisała na swoim profilu LinkedIn Marzena Berezowska, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w MKiŚ.

W czerwcu resort zorganizował serię spotkań nazwanych konsultacyjnymi. Po ich zakończeniu ich uczestnicy (przedstawicieli branży gospodarki odpadami na spotkania nie zaproszono), odnosili się do nich raczej chłodno i komentowali, że niewiele wniosły one do dyskusji.

– Podczas spotkania (17 czerwca – przyp. red.) nie został niestety zaprezentowany długo oczekiwany projekt Ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, której celem jest przeniesienie do prawa polskiego unijnych wymogów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nie została również przedstawiona żadna prezentacja podsumowująca dotychczasowe prace Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a same konsultacje miały wyłącznie formę wysłuchania opinii i oczekiwań pochodzących od przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach – mówił Portalowi Komunalnemu Krzysztof Hornicki z Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”.

System ROP będzie głównym tematem debaty eksperckiej, którą przygotowuje redakcja „Przeglądu Komunalnego. Konferencję w formule on-line zatytułowana „Platforma Dyskusyjna ROP” odbędzie się zaraz po tym, jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi projekt ustawy o ROP. Będzie to wówczas doskonała okazja do przeanalizowania w gronie wszystkich interesariuszy rynku bieżących kwestii dotyczących wdrożenia w Polsce zasad rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemów kaucyjno-depozytowych.

Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny, wystarczy rejestracja TUTAJ. Dzięki niej zarejestrowani uczestnicy w pierwszej kolejności dowiedzą się o konkretnym terminie debaty. Zapraszamy do rejestracji!

Kompleksowa 970 x 250

Czytaj więcej

Skomentuj