Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

OZE, projektowanie, zrównoważony i recykling - oto najpopularniejsze frazy internetowe wspierające innowacyjność

OZE, projektowanie, zrównoważony i recykling - oto najpopularniejsze frazy internetowe wspierające innowacyjność
PAP/dom
03.08.2022, o godz. 7:24
czas czytania: około 3 minut
0

W czerwcu najchętniej wyszukiwanymi hasłami z zakresu innowacyjności i konkurencyjności było "OZE," "projektowanie", "zrównoważony" i "recykling" - podała PARP. Odnawialne źródła energii budzą silne emocje - 38 proc. wzmianek ma wymowę negatywną - dodała.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poinformowała o najczęściej wyszukiwanych KIS-ach w polskim Internecie. KIS, czyli Krajowe Inteligentne Specjalizacje to branże uznane za priorytetowe dla tworzenia innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenia wartości dodanej polskiej gospodarki i podniesienia jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

“Lista KIS-ów podlega ciągłej weryfikacji i aktualizacji, a w proces ten zaangażowani są partnerzy gospodarczy, naukowi oraz społeczni – w celu umożliwienia odkrywania tych dziedzin, w których kraj ma szansę na wyróżnienie się na rynku międzynarodowym” – wskazała PARP.

W czołówce OZE, projektowanie, zrównoważony i recykling

“Każdy z KIS-ów jest analizowany pod kątem specyficznych, identyfikujących go haseł. Z najnowszego raportu wynika, że w czerwcu 2022 r., podobnie jak w poprzednich miesiącach, do najczęściej występujących w internecie haseł w języku polskim – według wyników wyszukiwania za pomocą Brand24 – należały: +OZE+ (KIS 4), +projektowanie+ (KIS 12), +zrównoważony+ (KIS 5) i “recykling” (KIS 7)” – podała Agencja.

Jak zaznaczyli autorzy raportu, przeciętne zasięgi są najwyższe w przypadku najrzadszych wzmianek – gdy tematyka jest popularna użytkownicy rozpraszają się, czerpiąc wiedzę z wybranych źródeł dotyczących danej tematyki.

“Ponadto, przeciętne zasięgi są najwyższe w przypadku najrzadszych wzmianek. Natomiast, gdy tematyka jest popularna użytkownicy rozpraszają się, czerpiąc wiedzę z wybranych źródeł dotyczących danej tematyki” – dodali.

PARP przekazała, że wzmianki o wymowie pozytywnej w języku polskim stanowiły 13 proc., a w języku angielskim 19 proc. Z kolei wzmianki o wymowie negatywnej stanowiły 13 proc. polskojęzycznych i 8 proc. angielskojęzycznych. Podkreślono, że w języku polskim pozytywną wymowę najczęściej miały wzmianki zawierające hasło “wzornictwo” (38 proc.) i “recykling” (21 proc.).

Budzą silne emocje

“Tematem wywołującym w Polsce dużo negatywnych emocji są odnawialne źródła energii – aż 38 proc. wzmianek o wymowie negatywnej (podczas gdy w maju było ich 22 proc.)” – stwierdzono.

Z raportu wynika, że wśród wszystkich haseł objętych monitoringiem w polskojęzycznym Internecie, tematyka odnawialnych źródeł energii występuje najczęściej.

– OZE są zagadnieniem, w przypadku którego największa część dyskursu toczy się w mediach społecznościowych. Tematyka OZE budzi silne emocje i udział wzmianek negatywnych jest ponadprzeciętnie wysoki, a pozytywnych – niski – ocenił cytowany w informacji prasowej kierownik w Departamencie Analiz i Strategii PARP Krzysztof Buczek.

Buczek zwrócił uwagę, że “projektowanie”, podobnie jak w maju, było drugie co do częstości występowania wśród wszystkich haseł objętych monitoringiem.

– Tematyka projektowania ponadprzeciętnie często wiązała się z pozytywnymi emocjami. W szczególności liderem liczby wzmianek pozytywnych w Internecie było hasło “wzornictwo” – podkreślił Buczek.

Raport “Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” ma charakter cykliczny. Kolejny raport, uwzględniający dane za lipiec 2022 r., zostanie opublikowany w sierpniu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023