Pałac w Młoszowej przejdzie gruntowną termomodernizację

Pałac w Młoszowej przejdzie gruntowną termomodernizację
dom
16.12.2021, o godz. 15:09
czas czytania: około 3 minut
0

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły umowę na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia pn. "Poprawa sprawności energetycznej pałacu i oficyny w zespole pałacowo-parkowym AGH w Młoszowej". Kwota dofinansowania inwestycji to ponad 10 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dzięki wsparciu ze strony NFOŚiGW, obiekt należący do AGH w Krakowie od 2018 r., zyska m.in. system centralnego ogrzewania oparty o nowoczesną kotłownię gazową, izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, niezbędne ocieplenie dachów oraz poprawę izolacyjności termicznej okien, drzwi, ścian i stropów.

Pałac oraz zabytkowy budynek „Oficyny Zegarowej”, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie, zostaną poddane termomodernizacji, co w znacznym stopniu poprawi walory użytkowe obiektów. Łączna powierzchnia budynków poddanych termomodernizacji wyniesie prawie 3 tys. m kw. Dodatkowo pałac oraz oficyna zostaną w ramach prac wyposażone w instalację fotowoltaiczną i system inteligentnego zarządzania zużyciem energii. Przewidywany, całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to blisko 14 mln zł.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe będzie wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na poziomie ponad 8 MWh na rok. Ponadto dzięki termomodernizacji uda się zmniejszyć zużycie nieodnawialnej energii o prawie 70 proc., oraz emisji CO2 o prawie 80 proc.

– Dotacja z NFOŚiGW pozwoli nam w istotny sposób zmodernizować pałac i oficynę w Młoszowej. Dzięki tej realizacji uda nam się z pewnością poprawić sprawność energetyczną tego obiektu. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zwiększyć wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszyć emisję CO2 oraz zmniejszyć, dzięki termomodernizacji, zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto dodać, że prace te są kluczowe w zakresie dostosowania pałacu do planowanych funkcji. W perspektywie najbliższych lat chcielibyśmy, aby obiekty były naszym zapleczem naukowo-badawczym, laboratoryjnym, edukacyjnym, wystawienniczym czy również konferencyjnym – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

– To ogromna satysfakcja uczestniczyć w przekazaniu dotacji Akademii Górniczo – Hutniczej, uczelni z przedwojenną tradycją naukową, która jednocześnie dziś oferuje studentom szeroki wachlarz specjalistycznych, środowiskowych, bardzo potrzebnych kierunków kształcenia. Wspieramy finansowo niezwykłe przedsięwzięcie, a przewidywane efekty ekologiczne termomodernizacji zabytkowych obiektów w Młoszowej są dla nas ważne. Gdzie jak nie tu – pod okiem specjalistów, naukowców i innowatorów z zespołu AGH – stosować inteligentny system zarządzania energią w obiektach. Dzięki inwestycji uczelnia będzie mogła uruchomić komfortowe zaplecze naukowo – konferencyjne w pięknym otoczeniu terenów zielonych, w wyremontowanych, historycznych obiektach związanych z narodową kulturą – podobnie jak robią to najlepsze uczelnie na całym świecie – dodaje Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotychczasowe prace w obiekcie obejmowały przede wszystkim rozpoczęcie modernizacji systemu ogrzewania, poprzez zastąpienie kotłowni węglowej nowoczesną instalacją gazową. Ponadto w ramach prowadzonych prac zabezpieczono obiekty przed dalszą degradacją techniczną, uporządkowano przylegający teren i drzewostan. Warto przypomnieć, że sam pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 11 ha z ponad 2200 drzewami, z czego kilka to pomniki przyrody.

Kolejne etapy działań w zespole płacowo-parkowym w Młoszowej to m.in. prace adaptacyjne i wykończeniowe pałacu i oficyny, remont muru, bramy wjazdowej i mostu, przebudowa części dachu, budowa windy osobowej, wymiana instalacji elektrycznej, remont podłóg, modernizacja kaplicy, a także konserwacja rzeźb w parku.

Wszystkie obecne i przyszłe działania mają na celu nie tylko przywrócenie dawnej świetności Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej, ale również wykorzystanie i rozszerzenie jego pełnego potencjału.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024