Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Paliwa z węgla

Paliwa z węgla
30.03.2009, o godz. 14:29
czas czytania: około 2 minut
0

– Polska posiada wielki atut w postaci znaczących zasobów węgla. Rozwój innowacyjnych technologii przeróbki tego surowca pomoże nam go lepiej wkorzystać – powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas prezentacji studium wykonalności instalacji do produkcji paliw płynnych i gazowych z węgla.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

W opinii wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej, krajowe złoża węgla są czynnikiem stabilizującym bezpieczeństwo energetyczne Polski. – Temat produkcji paliw gazowych i płynnych z tego surowca nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji problemów z dostawami gazu ziemnego do Polski – powiedziała.

Jak poinformowała, MG zakończyło prace nad „Polityką energetyczną Polski do 2030 r.”, w której podkreślono rolę węgla dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednym z głównych elementów dokumentu w tym obszarze jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw paliw. – Dywersyfikację rozumiemy również jako odejście od wyłącznie tradycyjnych metod wykorzystania węgla w kierunku innowacyjności, ze wskazaniem właśnie na zgazowanie i upłynnianie – wyjaśniła podsekretarz stanu w MG.

W tym celu MG zleciło przygotowanie studium wykonalności instalacji i opłacalności produkcji paliw płynnych i gazowych z węgla. Analizę przeprowadziło Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, badając 3 modele instalacji: do produkcji paliw ciekłych (oleju napędowego), wodoru oraz metanolu.

Zdaniem autorów opracowania, za atrakcyjne pod względem ekonomicznym i gospodarczym należy uznać przedsięwzięcia mające na celu produkcję z węgla wodoru i metanolu. – Z niewiele ponad 1 mln ton węgla można wyprodukować ekwiwalent 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego – oszacował Marek Ścieżko, dyrektor ICHPW. – Dzięki takim rozwiązaniom można zastąpić 2,5 mld m sześć. gazu, które zużywa w Polsce przemysł chemiczny, gazem wyprodukowanym z ok. 5 – 6 mln ton węgla – wyjaśnił.

W jego opinii, na wprowadzeniu takich rozwiązań skorzystałby także polski sektor górniczy. – Byłby to również bardzo mocny sygnał dla zagranicznych dostawców gazu, że Polska potrafi zadbać o swoje interesy w tej dziedzinie – dodał.

Natomiast produkcja paliw motorowych z węgla nie jest zdaniem dyrektora ICHPW przedsięwzięciem gospodarczo uzasadnionym w polskich warunkach. – Jest to obciążone dużym ryzykiem finansowym i fluktuacji cen na rynkach światowych – powiedział. Według niego, także rozwiązanie prawne przyjęte w tym zakresie na świecie nie sprawdzą się raczej w UE.

Na świecie najwięcej paliw płynnych i gazowych z węgla produkuje się w RPA, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W Polsce decyzję o budowie instalacji zgazowywania węgla podjęły już ZA Kędzierzyn i ZA Puławy.

źródło: mg.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024