Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PAN: powstał komitet ekspertów ds. powodzi

PAN: powstał komitet ekspertów ds. powodzi
Nauka w Polsce/jw
24.10.2024, o godz. 14:37
czas czytania: około 2 minut
0

Jakie są w Polsce zagrożenia powodziowe i jak im zapobiegać, a także jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo wodne? Takimi problemami będą się zajmować eksperci z Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej powołanego właśnie przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jak podała PAN w przesłanym w środę komunikacie, przewodniczącym Komitetu będzie hydrolog prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.

W składzie komitetu znalazło się 34 ekspertów z różnych dziedzin nauki, m.in. inżynierii środowiska, meteorologii i gospodarki wodnej, geofizyki, budownictwa wodnego, oceanologii i pożarnictwa.

Zapobieganie powodzi i niwelowanie skutków

Jednym z celów postawionym przed nowym gremium jest wsparcie eksperckie dla decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń. 

Celem powołania organu jest przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski. Do zadań powołanego komitetu należeć będzie m.in. diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.

Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN

“Ostatnie wydarzenia na południu Polski jasno pokazały nam, że powodzie, ich przewidywanie, a także minimalizowanie ich skutków oraz wyciąganie systemowych wniosków z tego typu zdarzeń jest sprawą najwyższej wagi. Zainicjowany właśnie Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN, kwestię zagrożeń o charakterze klęsk żywiołowych, stawia sobie na pierwszym miejscu” – powiedział cytowany w komunikacie PAN prof. Paweł Rowiński.

PAN przypomniał, że w Polsce wzrasta częstotliwość występowania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych, takich jak susze i powodzie. Eksperci zwracają też uwagę, że ochrona ekosystemów zależnych od wód, takich jak źródliska, łęgi i bagna, jest ważna, ponieważ ich zanik przyspieszył w ostatnich latach. Jest to spowodowane zmianami klimatu, intensywnym wykorzystaniem ziemi rolniczej oraz zanieczyszczeniem środowiska zarówno przez przemysł, jak i rolnictwo.

Umiejętne korzystanie z zasobów wody

Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz IAHR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.

“Hydrologię należy ściśle wiązać z tym, co już dziś jest naszym największym wyzwaniem, a mianowicie zmianami klimatycznymi. W przypadku Polski będą one najbardziej oddziaływały właśnie na zasoby wodne, a zatem kwestią kluczową stanie się rozumienie procesów, które czekają nas i kolejne pokolenia, a także debata nad odpowiedziami na to wyzwanie cywilizacyjne. Umiejętne korzystanie z zasobów wody to niewątpliwie jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi już w najbliższej przyszłości wszyscy staniemy” – ocenił prof. Paweł Rowiński. 

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024