Firma Panasonic ogłosiła rozpoczęcie współpracy z programem badawczym Catlin Arctic Survey, którego celem jest zbadanie grubości i gęstości pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego.

Catlin Arctic Survey jest międzynarodowym projektem badawczym prowadzonym przez grupę polarników i szereg instytucji badawczych. Jego celem jest dokładne zmierzenie, jak długo przetrwa pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego. Aby dokładnie to ocenić należy przeprowadzić dokładne badania na miejscu – naukowcy z Catlin Arctic Survey w ciągu 100 dni przejdą 1200 kilometrów niosąc ze sobą specjalny radar, który zmierzy grubość pokrywy lodowej i śniegu. Jest to jedyna droga przeprowadzenia takiego pomiaru – ze względu na ograniczenia techniczne nie można użyć do tego celu satelity. Wyniki badań zostaną przedstawione negocjatorom pracującym nad nową umową mającą zastąpić Protokół z Kioto. 

Organizatorzy projektu otrzymali od Panasonic wsparcie finansowe oraz sprzętowe. Ekipa Catlin Arctic Survey używa aparatów fotograficznych LUMIX DMC-LZ10 oraz innych produktów audio-video marki Panasonic.

Obecnie w Arktyce przebywa trzech doświadczonych polarników znanych jako ‘Ice Team’ – Pen Hadow, Ann Daniels oraz fotograf – Martin Hartley. Uczestniczą w 90-dniowej ekspedycji na Biegun Północny. Zapasy dostarczane są drogą lotniczą – przez samolot latający raz na dwa lub trzy tygodnie. Loty te są również okazją do przekazania przez ‘Ice Team’ aktualnych wyników badań oraz zdjęć zrobionych przy użyciu aparatów Panasonic. Obsługa techniczna dokumentuje te spotkania używając aparatów LUMIX DMC-G1. Uzyskane zdjęcia przesyłane są do zespołu wsparcia z centralą w Londynie i umieszczane na stronie internetowej www.catlinarcticsurvey.com.

Inicjatywie Catlin Arctic Survey towarzyszyć będzie program edukacyjny, który przybliży uczniom i innym zainteresowanym osobom wyniki badań, a także pomoże w uświadomieniu, jak istotny dla Ziemi jest Biegun Północny. Firma Panasonic wspiera ten pomysł poprzez przekazanie wyświetlaczy plazmowych i projektora.

Przedsięwzięcie wspierane jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także WWF International i Księcia Walii.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj