Park Młodzieżowy w Świdnicy przechodzi metamorfozę

Park Młodzieżowy w Świdnicy przechodzi metamorfozę
27.01.2021, o godz. 18:56
czas czytania: około 2 minut
1

W Parku Młodzieżowym w Świdnicy trwają kolejne prace związane z rewitalizacją - tym razem dotyczą one głównie zieleni. Usuwane są samosiewy drzew i krzewów, a także drzewa zagrażające bezpieczeństwu w parku. Przygotowane będą jednak miejsca do sadzenia drzew, krzewów, bylin i runa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powstaną także nowe trawniki oraz wnioskowana przez wielu mieszkańców i radnych Świdnicy łąka kwietna. Przez okres trzech lat od zakończenia zadania zagospodarowania zieleni, konsorcjum firm które wyłoniono w przetargu prowadzić będzie zabiegi pielęgnacyjne w parku.

Za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Wszystkie prace w Parku Młodzieżowym w Świdnicy realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru w zakresie zieleni. Ich koszt to ponad 2 miliony 900 tysięcy złotych. Zgodnie z umową powinny zakończyć się na początku września tego roku.

Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa.

W parku zakończyła się już budowa infrastruktury podziemnej, dotyczącej oświetlenia i monitoringu. Trwa remont ciągów komunikacyjnych. Do końca sierpnia zamontowane zostaną lampy oświetleniowe, monitoring, ławki, kosze na odpady oraz wykonana będzie docelowa nawierzchnia ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.

Ponad 9 mln zł dofinansowania, w tym ponad 7 na rewitalizację Parku Młodzieżowego

Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 171 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji to ponad 9 milionów 248 tysięcy złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.

W II etapie remontu odbudowana zostanie historyczna altana wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Koszt tego etapu szacowany jest wstępnie na 3 mln zł, a wykonanie nastąpi w 2022 roku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


piotr

Komentarz #122007 dodany 2021-02-01 11:19:37

cyt. "Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru". Dlatego wycięto samosiejki, montuje się lampy i monitoring. Pomieszanie z poplątaniem...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024