Obok nowych nasadzeń takich gatunków jak grab, świerk sosna, lipa pospolita, dąbrówka rozłogowa, modrzew, buk czy klon oraz licznych krzewów liściastych i iglastych, pojawią się gaje z zawilcami. Zaprojektowano je w nawiązaniu do nazwy parku, w celu odtworzenia naturalnego środowiska. Znajdą się w nich liczne drzewa i krzewy z przywróconym naturalnym runem.
W nowym parku powstanie również ogród sensoryczny, który pełnić ma funkcje edukacyjne. Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu infrastruktury takiej jak karmniki, budki lęgowe, domki dla owadów zwiększy się bioróżnorodność obszaru, a lokalnie żyjące gatunki zyskają bezpieczne miejsca do życia.
Prace przy budowie parku zmierzają ku końcowi. Wykonano już m.in. większość alejek i podbudów pod ścieżki rowerowe. Na ukończeniu są nasadzenia w parku dolnym, w tym drzew, krzewów, bylin i trawników. Trwają prace w obrębie ogrodu sensorycznego, a także prace ogrodnicze związane z nasadzeniami roślin w górnej części obiektu.
Wykonawca pracuje przy wykonaniu schodów terenowych, w trakcie jest również wykonanie dojazdu do zbiornika MPWiK. Do ułożenia pozostały nawierzchnie ścieżek rowerowych oraz ostatnie fragmenty chodników. Zakres prac nie przewidziany wcześniej umową powiększony został o montaż geokraty, której zadaniem będzie utrzymanie konstrukcji skarpy oraz zieleni i niwelacja osuwania gleby na skutek dużych spadków i stromizn.
Elementy małej architektury – ławki, kosze, tablice, stojaki rowerowe, domki dla owadów, rzeźby owadów do ogrodu sensorycznego, urządzenia fitness – zostały już wybrane, zaakceptowane i zamówione. Montowane będą na końcu. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na lipiec, następnie odbędą się konieczne odbiory. Park zostanie otwarty dla mieszkańców pod koniec lata lub jesienią.
nikt
Komentarz #12358 dodany 2018-06-16 20:06:52
Według moich obserwacji, a przechodzę obok tego "parku" prawie codziennie, to >prawie< to gruba przesada. Do gotowości jeszcze mu sporo brakuje :)