Projektowanie i tworzenie przestrzeni publicznych oraz terenów zieleni w sposób umożliwiający pogodzenie oczekiwań społeczności względem estetyki i funkcjonalności przestrzeni to w zasadzie w tej chwili standard.
Tereny zieleni mają być nie tylko ozdobą, ale coraz częściej pełnić mają też funkcje społeczne. Mają być miejscem relaksu, integracji oraz podejmowania inicjatyw lokalnych przez mieszkańców. Różnorodność i rosnąca rokrocznie liczba projektów „zielonych” w ramach budżetów obywatelskich to dowód na to, że bez uwzględnienia potrzeb mieszkańców w zasadzie nie powinno się podejmować żadnych działań w obszarze architektury krajobrazu w przestrzeni miejskiej.
Zieleń odgrywa coraz większą rolę w życiu mieszkańców miast. W konsekwencji powstaje coraz więcej zielonych innych inicjatyw, które mają zaspokajać potrzeby na zieleń w miejscach, gdzie panuje jej niedostatek.
Ogrody Krakowian to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który ma na celu przekształcenie nieużytków miejskich w tętniące życiem miejskie oazy – parki kieszonkowe. Krakowskie realizacje udowadniają, że każde miejsce w mieście ma znaczenie. Od 2016 r. powstały już 24 Ogrody Krakowian. Na zdjęciach dołączonych do niniejszego tekstu widać jak jeszcze niedawno wyglądały przestrzenie, w których dzisiaj mieszkańcy Krakowa mogą odpocząć w cieniu drzew i w otoczeniu kolorowych kwiatów. Mogą również spędzić aktywnie czas poznając ciekawostki ze świata przyrody, czy też ćwicząc na jednym z wielu urządzeń sportowych.
Co ciekawe, początkowo projekt Ogrody Krakowian zakładał utworzenie po jednym parku kieszonkowym w każdej dzielnicy, jednak dzięki ciepłemu przyjęciu przez mieszkańców, ciągle powstają kolejne parki kieszonkowe – również za sprawą Budżetu Obywatelskiego.
Komentarze (0)