Z 736 wybranymi posłami i ekipą blisko sześciu tysięcy pracowników ze wszystkich 27 krajów Unii, Parlament Europejski musi sprostać olbrzymiemu wyzwaniu i obniżyć własną emisję CO2 o 30% do roku 2020.

Tak ambitny cel postawili sami posłowie mijającej kadencji. Dlatego w Parlamencie został wdrożony system ekozarządzania i audytu (EMAS). Od ubiegłego roku Parlament postanowił również używać tylko energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Dodatkowym zmartwieniem dla środowiska były częste podróże parlamentarzystów. Posłowie kursują pomiędzy Strasburgiem, gdzie odbywają się sesje plenarne, a Brukselą, w której toczy się codzienne życie instytucji, zbierają się komisje parlamentarne i spotykają grupy polityczne. Przełom nastąpił w ubiegłym roku, gdy loty czarterowe między dwoma miejscami pracy Parlamentu zastąpiono specjalnym, znacznie bardziej ekologicznym, połączeniem kolejowym.
 
Oprócz tego nowe budynki w Brukseli zostały nafaszerowane technologiami ekologicznymi, które pozwolą zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Planowany nowy biurowiec w Luksemburgu będzie wykorzystywał energię geotermalną, energię słoneczną, która za pomocą paneli fotowoltaicznych będzie zamieniana w energię elektryczną, biopaliwa oraz ogniwa paliwowe.
 
Oszczędności w każdym biurze 
 
Audyt systemu EMAS starał się skoncentrować codziennych praktykach biurowych, takich jak drukowanie nadmiernej ilości dokumentów i pozostawianie komputerów włączonych na noc. Poprzez drukowanie obustronne i wprowadzenie systemu, który automatycznie wyłącza komputery w sieci Parlamentu udało się wyeliminować wiele wcześniejszych strat energii i znacznie zmniejszyć zużycie papieru. Cały papier używany w Parlamencie pochodzi w 100% z recyklingu. 
 
Posłowie nadal wiele podróżują w swojej pracy. Jednak w porównaniu z ubiegłymi latami, znacząco spadła ilość wyjazdów służbowych pracowników administracji Parlamentu. Tam gdzie to jest możliwe wykorzystuje się wideokonferencje – z korzyścią dla środowiska. Przetargi publiczne organizowane przez Parlament zawierają dodatkowe klauzule, dzięki którym wykonawca musi przestrzegać ekologicznych norm.
 
Poprawa izolacji cieplnej, unowocześnienie systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wymiana floty na pojazdy o napędzie hybrydowym – to kolejne kroki, jakie podejmie Parlament, by nie tylko poprzez pracę nad nowymi przepisami zadbać o środowisko.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

źródło: PE

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj