Do 2030 r. poziomy recyklingu dla odpadów komunalnych mają wzrosnąć do 70 proc., a odpadów opakowaniowych – do 80. Podczas wtorkowego głosowania w Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafè o gospodarce o obiegu zamkniętym (Circular Economy Package, CEP).

Podczas posiedzenia plenarnego w Parlamencie Europejskim 14 marca odbyła się debata i głosowanie odnośnie gospodarki o obiegu zamkniętym. Został przyjęty wniosek włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafé, w którym poziom recyklingu odpadów komunalnych do 2030 r. ma zostać zwiększony z 65 do 70 proc. (a o 5 proc. do przygotowywania do ponownego użycia), zaś do 80 proc. dla odpadów opakowaniowych.

Poza tym zostanie także wprowadzona obowiązkowa selektywna zbiórka bioodpadów, tekstyliów i olejów. W uzyskaniu tych celów pomocne mogą być  instrumenty ekonomiczne, jak systemy pay-as-you-throw (płać za tyle odpadów, ile wytwarzasz) oraz podatków lub opłat od składowania i spalania.

Najważniejszym efektem głosowania będzie wprowadzenie ujednoliconej metody obliczeniowej poziomów recyklingu, dzięki czemu uzyskiwane dane będą prawdziwe i porównywalne w całej Europie.

Organizacja CEPI (Confederation of European Paper Industry) przyznaje, że nowe cele recyklingu są ambitne, ale zapewniają nowe możliwości w zakresie poprawy jakości surowców. – Dla branży papierniczej, w której ponad połowa surowca pochodzi z recyklingu, podejście Parlamentu oznacza większe wykorzystanie surowców, jednocześnie kładąc nacisk na ich jakość – komentuje dyrektor CEPI Ulrich Leberle.

– Parlament Europejski wysłał jasny komunikat do ministrów środowiska UE, że każda próba rozmycia tych ambitnych poziomów zagraża wysiłkom przejścia do silniejszej i efektywniejszej gospodarki, jaką daje circular economy – mówi Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB).

Przyjęte ustalenia w Parlamencie Europejskim zawierają również propozycje w kwestii ekoprojektowania, a tym samym kładą nacisk na rozszerzoną odpowiedzialność producenta w kreowaniu produktów wpisujących się w zrównoważony rozwój.

Zanim jednak uchwalony tekst zostanie usankcjonowany, musi zostać uzgodniony z Radą Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans obiecał dołożyć wszelkich starań, by przyjęty w przez Parlament kształt tekstu został zachowany, również w trakcie negocjacji międzyinstytucjonalnych.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach uczestniczą w procesie w segregacji odpadów… Ale wszystko wskazuje na to, że nikomu tak naprawdę na tym nie zależy…. 

Skomentuj